مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس با اشاره به پیشگامی مردم فارس در جبهه های حق علیه باطل در دوران پس از انقلاب گفت: از همین رو باید در حوزه دفاع مقدس مورد توجه قرار گیرد.

 

سه شنبه ۷بهمن ماه در بیست و یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و اختتامیه دومین جشنواره شعر ترنم حماسه، با بیان اینکه استان فارس در ۳۶ رده رزم در دوره دفاع مقدس شرکت کرده است، افزود: مردم فارس ۲۵۷هزار ایثارگر، ۱۵هزار شهید و ۴۲هزار جانباز به کشور تقدیم کرده اند.

 

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های

 

دفاع مقدس فارس ابراز داشت: ۱۳ عنوان کتاب در بیست و یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس که به همت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس منتشر شده است، رونمایی می شود که نشان می دهد این استان در نشر ادبیات دفاع مقدس ویژگی بارزی دارد.

 

* گسترش فرهنگ خاطره‌نویسی باعث انتقال فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود

 

همچنین سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در این آیین ابراز داشت: هدایت ادبیات دفاع مقدس به سمت خاطره‌ نویسی، باعث انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل نوجوان می‌شود.

 

سید احمد احمدی زاده ابراز داشت: داستان نویسی و خاطره گویی برای نسل نوجوان جذابیت بیشتری دارد.

 

وی با اشاره به اینکه دشمن با تمام توان نسل جوان و فرهنگ ما را نشانه گرفته و ایثار و رشادت‌های دوران دفاع مقدس را زیر سوال می‌برد، اضافه کرد: هوشیاری و تیزبینی رهبر معظم انقلاب در مورد تهاجم و شبیخون فرهنگی و جنگ نرم همواره نشان از اهمیت این موضوع دارد.

 

احمدی زاده بیان کرد: فضای مجازی به بخش حقیقی زندگی مردم بدل شده است و از همین رو یکی از دغدغه‌های امروز خانواده ها به این موضوع باز می گردد.

 

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس ادامه داد: نه تهدیدات فضای مجازی را خوب تبیین کردیم و نه برای تبدیل این تهدیدها به فرصت برنامه‌ریزی مطلوبی داشته ایم.

 

احمدی ‌زاده با بیان اینکه زنده نگاه داشتن یاد شهدا و امنیت حاصل از ایثارگری آنها باید همواره مورد توجه باشد، عنوان کرد: هر اتفاق خوب و خوشایندی با برقراری امنیت در جامعه رخ می دهد.

 

وی ادامه داد: در این برهه به ادبیاتی تحلیلی و تبیینی نیاز داریم که حاصل پژوهش باشد. این ادبیات باید به گفتمان بین نسلی تبدیل شود که در این حوزه نیز ورود اثر بخشی نداشتیم.

 

در ادامه این مراسم، دبیر دومین جشنواره ترنم حماسه با بیان اینکه برای تولید آثار موسیقایی در حوزه دفاع مقدس کشور نیاز به افزودن حوزه‌های مفهومی جدید به دفاع مقدس و نگاه تازه به مضامین پیشین است، از این جشنواره با عنوان یک تجربه موفق یاد کرد.

 

مصطفی محدثی عنوان کرد: ۲۰۰ شاعر پیشکسوت و جوان حدود ۶۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال کردند که پس از داوری مقدماتی و نهایی، ۹ اثر به عنوان آثار برگزیده دومین کنگره ترنم حماسه معرفی شد.

 

* شعر مؤثرترین و مظلوم‌ترین ابزار در انتقال فرهنگ دفاع مقدس است

 

دبیر علمی بیست و یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس نیز در این آیین شعر را از اثرگذارترین ابزارهای ادبیات در ابعاد مختلف دانست و گفت: با شعر از مؤثرترین و مظلوم‌ترین ابزار در انتقال فرهنگ دفاع مقدس است.

 

محمود اکرامی‌فر بیان کرد: ۸ هزار و ۴۳۹ اثر از ۲ هزار و ۴۵۰ نفر به دبیرخانه کنگره رسید که در نهایت ۱۵ اثر برگزیده معرفی شد.

 

بیست‌ و یکمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس پس از وقفه ای شش سال و نیمه در شیراز برگزار شد. در این مراسم افزون بر رونمایی از ۱۳جلد کتاب در حوزه دفاع مقدس از شاعران و نویسندگان برگزیده در این حوزه تجلیل شد.

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد