آيا اگر افراد بدون شرط بندي و قصد قمار و برد و باخت و كسب درآمد بلكه فقط براي سرگرمي و مشغول بودن، مبادرت به بازي با ورق كنند، آن افراد مرتكب حرام شده اند؟ حضور در مجالس بازي با ورق براي تفريح چه حكمي دارد؟

 

بازي با ورق و حضور در مجالس آن

س) آيا اگر افراد بدون شرط بندي و قصد قمار و برد و باخت و كسب درآمد بلكه فقط براي سرگرمي و مشغول بودن، مبادرت به بازي با ورق كنند، آن افراد مرتكب حرام شده اند؟ حضور در مجالس بازي با ورق براي تفريح چه حكمي دارد؟

ج) بازي با ورقي كه عرفا از آلات قمار محسوب مي شود، به طور مطلق حرام است و جايز نيست انسان با اختيار، در مجلس قمار يا بازي با آلات قمار شركت كند.

 

صدمه زدن در ورزش هاي رزمي

 

س) نظر معظم له در باره ورزش بوكس و كاراته و ديگر ورزش هاي رزمي چيست و در صورت وارد شدن جراحات و كبودي در بدن حريف، ديه واجب مي شود؟

ج) شركت در اين گونه ورزش ها اگر ضرر قابل توجهي نداشته باشد اشكال ندارد، ولي صدمه زدن به ديگران جايز نيست مگر اينكه ضرر قابل توجهي نداشته باشد و طرف مقابل رضايت داشته باشد؛ در هر صورت اگر جراحت يا كبودي در بدن حريف وارد شود پرداخت ديه واجب است مگر اينكه از طرف مقابل، برائت از ضمان بگيرد.

 

 

وظيفه مردم نسبت به اقدامات غيرقانوني ديگران

 

س) كسي كه پدرش اجناس را غير قانوني وارد كشور مي كند و اين كار به اقتصاد كشور آسيب مي زند؛ آيا وظيفه او اطلاع رساني به نهادهاي مربوطه هست؟

ج) در هر صورت وظيفه فرزند – با وجود شرايط امر به معروف و نهي از منكر – امر و نهي زباني است و در صورت نياز به مراتب بالاتر، موضوع را به مسئولان مربوطه در نيروي انتظامي و قوه قضائيه ارجاع دهد.
دفن ميت در مسجد

س) آيا جايز است در مسجد، مسلماني را دفن كنيم؟ اگر فردي وصيت كرده باشد بايد به وصيت دفن او در مسجد عمل شود؟

ج) اگر هنگام اجراي صيغه وقف مسجد، دفن ميت توسط واقف استثنا نشده باشد، دفن در مسجد جايز نيست.
جواب سلام در حال نماز

س) اگر در وسط نماز كسي به انسان سلام كند، چطور بايد پاسخ او را بدهد؟

ج) بايد فورا مثل سلامي كه به او شده جواب بدهد، به گونه اي كه سلام مقدم باشد، مثلا اگر به او گفت: « سلام عليكم» در جواب بگويد: «السلام عليكم» يا «سلام عليكم» و نبايد بگويد: «عليكم السلام».
خريد آلات موسيقي

س) من مي خواهم گيتار بخرم و براي خودم آهنگ بزنم، نه اينكه براي فساد يا غنا استفاده كنم. آيا مشكل شرعي دارد؟

ج) هر چند نوازندگي اگر لهوي* نباشد اشكال ندارد، ولي بهتر است جوانان عزيز، وقت با ارزش خود را صرف يادگيري علوم و فنون لازم و مفيد كرده و اوقات فراغت خود را با ورزش و تفريحات سالم، پر نمايند.

 

* يعني به سبب ويژگي هايي كه دارد انسان را از خداوند متعال و معنويات و فضايل اخلاقي دور كرده و به سمت بي بندوباري، بيهودگي و گناه سوق دهد.

 

دفن ميت در مسجد

 

س) آيا جايز است در مسجد، مسلماني را دفن كنيم؟ اگر فردي وصيت كرده باشد بايد به وصيت دفن او در مسجد عمل شود؟

ج) اگر هنگام اجراي صيغه وقف مسجد، دفن ميت توسط واقف استثنا نشده باشد، دفن در مسجد جايز نيست.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد