رئیس‌جمهور آنچه را که تاکنون از اینستکس بوده، صرفاً نمایشی و بدون پول و توخالی دانست. او همچنین تأکید کرد که اقدامات ایران برای فاصله گرفتن از تعهدات خود، یک سال پس از خروج امریکا از برجام به منظور حفظ برجام است.

جوان آنلاین: رئیس‌جمهور آنچه را که تاکنون از اینستکس بوده، صرفاً نمایشی و بدون پول و توخالی دانست. او همچنین تأکید کرد که اقدامات ایران برای فاصله گرفتن از تعهدات خود، یک سال پس از خروج امریکا از برجام به منظور حفظ برجام است. روحانی همچنین تلویحاً آشوب‌های دی ماه ۹۶ را باعث منفی‌شدن شاخص‌های اقتصادی دانست و در عین حال تحریم‌های امریکا علیه ایران را موجب مشکلات ملت ۸۲ میلیونی ایران دانست و سکوت اروپایی‌ها در برابر این ظلم را مورد انتقاد قرار داد.

 

حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت گفت: امریکایی‌ها آتش‌بازی در منطقه را یک سال است که آغاز کرده‌اند و در حالی که به دنبال آتش‌افروزی هستند، می‌گویند بازی با آتش خطرناک است! اگر امریکا از کلمه آتش خیلی می‌ترسد پس نباید شعله را روشن کند و خاموش کردن این آتش تنها بازگشت به تعهدات و مصوبات سازمان ملل است.

 

راه خاموشی آتش بازگشت به برجام است

 

وی برجام را به نفع همه ملت‌ها، منطقه و جهان دانست و با تأکید بر اینکه بهترین راه برای امریکا بازگشت از خطای خود است، تصریح کرد: خاموش کردن این آتش تنها بازگشت به تعهدات و مصوبات سازمان ملل است و اگر نخواهند به این تعهدات بازگردند، جمهوری اسلامی ایران همانطور که پیش از این اعلام کرده، رأس ۶۰ روز، اقدامات بعدی را انجام خواهد داد.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این روز‌ها به نکات جالبی از سوی امریکایی‌ها رسیده‌ایم، گفت: آن‌ها تا به امروز برجام را توافقی بد می‌دانستند و در این شرایط اگر ایران بخواهد از این توافق فاصله بگیرد، آن‌ها باید خوشحال باشند، اما امروز که جمهوری اسلامی ایران مقداری از این توافق فاصله گرفته است، ناراحت بوده و داد و فریادشان در جهان بلند شده است.

روحانی با اشاره به اینکه طرف‌های ایران در برجام پیوسته در حال توصیه به ایران برای ماندن در برجام هستند، ادامه داد: اگر این توافق خوب است، چرا اروپا و امریکا به تعهدات و وظایف خود در این توافق عمل نمی‌کنند و اگر این توافق بد است، چرا وقتی که ایران می‌خواهد براساس توافق به بخشی از تعهدات خود عمل نکند، در دنیا سر و صدا می‌کنند؟

 

اروپا در برابر مشکل ملت ۸۰ میلیونی ایران سکوت کرده است

 

رئیس‌جمهور تأکید کرد: بسیار باعث تعجب است که اروپا در حالی که می‌بیند ملتی ۸۲ میلیونی برای تأمین نیاز‌های ضروری خود با مشکل مواجه است، سکوت کرده و یک سال است که سخن نمی‌گوید، این‌هایی که مدعی حقوق بشر هستند، چرا با صراحت این اقدام امریکا را محکوم نکرده و در راستای جبران آن کاری نمی‌کنند؟

 

روحانی با اشاره به اینکه ایران با ارسال نامه برای سران پنج کشور اروپایی و انتشار بیانیه رسمی اعلام کرده که برای حفظ برجام تعهدات خود را کاهش می‌دهد، گفت: معتقدیم اگر اقدامی انجام ندهیم، برجام از بین خواهد رفت. به خاطر آنکه طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و به این ترتیب برجام از بین نرود، متقابلاً تعهدات خود را کاهش می‌دهیم تا این ساختمان بتواند متعادل بوده و حفظ شود.

 

روحانی گفت: اگر امروز در غنی‌سازی از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده‌ایم و تنها برای حفظ برجام است و همانطور که اعلام کرده‌ایم، اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود بازگردند، بازگشت ایران به شرایط توافق به سرعت انجام خواهد شد و اگر تولید بالایی هم انجام دهیم در مدت کوتاهی آن را به کشوری دیگر مانند روسیه فروخته و در قبال آن کیک زرد دریافت می‌کنیم.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران اعلام کرده در تولید آب سنگین به ۱۳۰ تن تعهدی ندارد و ممکن است افزایش داشته باشد، گفت: اگر شرایط توافق حاصل شود بازگشت به زیر ۱۳۰ تن هم خیلی سریع می‌تواند انجام شود.

 

قصد لجبازی نداریم

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تمام اقداماتی که ایران به واسطه عدم پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدات برجام، انجام می‌دهد به سرعت قابل بازگشت است، گفت: ایران هرگز قصد لجبازی با دیگران و برهم زدن توافق را ندارد، کما اینکه طرف‌های مقابل به هیچ عنوان نمی‌توانند به اقدامات ایران ایرادی بگیرند، چراکه ایران در پاسخ به درخواست‌های مکرر سران اروپا چندین بار مهلت‌های مقرر را تمدید کرده است. رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسئولان اروپایی حتی به قول خود برای حل مشکلات ایران، عمل نکرده‌اند، خاطر نشان کرد: ایران در این مدت به هیچ عنوان عجله نکرده است و مردم بدانند که لحظه‌ای در برجام احساسی عمل نکرده و کاملاً براساس منطق و عقل اقدام کرده‌ایم. اگر برجام توافقی خوب است همه باید نسبت به آن متعهد باشند، طرف‌های مذاکره‌کننده در برجام خود به تعهداتشان پایبند نیستند، اما نسبت به ایران همواره اعتراض دارند.

 

اینستکس تاکنون نمایشی بوده است

 

روحانی ساز و کار مالی اروپایی‌ها (اینستکس) را تاکنون تنها اقدامی نمایشی دانست و افزود: امروز اینستکس تنها ساز و کاری بدون پول است و اینستکسِ توخالی به هیچ دردی نمی‌خورد، اما اگر اینستکس فعال شده و پول فروش نفت ایران به آن‌ها به واسطه آن حاصل شود، با وجود ایرادات آن می‌توان تا حدی آن اقدام را قبول کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل انجام نشود، ایران از ۱۶ تیر اقدامات بعدی را انجام خواهد داد، گفت: در ۱۶ تیرماه سطح غنی‌سازی ایران دیگر ۳/۶۷ درصد نخواهد بود و این تعهد را کنار گذاشته و به هر مقداری که ضرورت و نیاز ما باشد، ارتقا خواهیم داد. از ۱۶ تیر اگر طرف‌های مقابل به تمامی تعهدات خود طبق زمانبندی عمل نکنند، رآکتور اراک به شرایط سابق یعنی شرایطی که آن‌ها ادعا می‌کردند خطرناک بوده و می‌تواند پلوتونیوم تولید کند، بازخواهد گشت، مگر اینکه در مورد رآکتور اراک آن‌ها به تمامی تعهدات خود عمل کنند.

 

توصیه ما به غرب بازگشت به مذاکره است

 

رئیس‌جمهور تأکید کرد: توصیه ایران به اروپا و امریکا، بازگشت به منطق، میز مذاکره، تفاهم، احترام به قانون و احترام به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد است و در این شرایط همه باید به برجام عمل کنند. وی با بیان اینکه امروز ملت ایران اقدامات دولت و مسئولان را منطقی و صحیح می‌دانند، افزود: نمی‌توانستیم در برابر بی‌عملی طرف مقابل ساکت بمانیم و به همین دلیل این اقدامات را به انجام رسانده‌ایم، اما طرف‌های مقابل باید بدانند که هر ساعتی که به برجام بازگردند، ما هم بازخواهیم گشت، ما هنوز در برجام هستیم و تمام اقداماتی که انجام می‌دهیم نیز در راستای حفظ برجام است.

 

تا قبل از آشوب‌های دی ۹۶ تمام شاخص‌های دولت مثبت بود

 

دکتر روحانی با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم تا دی‌ماه سال ۹۶ تمام شاخص‌ها مثبت بوده است، گفت: دولت از دی ۹۶ تا به امروز که ۱۸ ماه از آن می‌گذرد وارد فاز جدیدی شد و مردم در این مدت با سختی زندگی کردند و اگر مردم گلایه دارند، حق با آنهاست و اگر تصور می‌کنند که دولت باید بیش از این کار می‌کرده، باید بگویم که شهادت می‌دهم با همه توان خود کار کرده ایم. دولت با همه توان خود برای رفع مشکلات اقدام کرده است و اجازه نداده‌ایم شرایط سخت در زندگی مردم به نقطه‌ای برسد که زندگی برایشان غیرقابل تحمل شود.

 

روند صعودی رشد تورم کاهش پیدا کرده است

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز علامت‌های خوبی را در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم. تورم کشور در اردیبهشت از فروردین و در خردادماه از اردیبهشت کمتر است، به گونه‌ای که اگر در فروردین تورم بالای ۴ درصد بوده در اردیبهشت حدود ۲/۵ درصد و در خرداد ۰/۸ درصد شده و روند صعودی رشد تورم کاهش یافته است و براساس علائمی که در دو سه ماهه ابتدایی امسال مشاهده می‌کنیم، می‌توانیم امسال شاهد رشد اقتصادی مثبت در کشور باشیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز مردم با نشاط بیشتری در زمینه تولید تلاش می‌کنند، گفت: بر اساس آمار‌هایی که در بخش‌های مختلف، از جمله کشاورزی ارائه می‌شود، تمام شاخص‌ها رشد مثبت را نشان می‌دهد و در دیگر بخش‌ها حرکت‌های خوبی آغاز شده و می‌توانیم شاهد تحول مثبت در همه بخش‌ها باشیم.

 

ادعای امریکایی‌ها در مورد اشتباه گرفتن ایرباس با جنگنده اف ۱۴ مضحک است

 

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد فاجعه بزرگ حمله ناو امریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر سال ۶۷، گفت: این ادعای امریکایی‌ها که هواپیمای مسافربری ایرباس با مشخصات فیزیکی و مسیر مشخص پروازی را که طی کرده بود با یک جنگنده اف ۱۴ اشتباه گرفته بودند، مضحک است. اگر امریکایی‌ها اعلام می‌کردند که این هواپیما را با یک فانتوم اشتباه گرفته‌اند شاید قابل قبول بود، اما اینکه خود آن‌ها اعلام کردند، این هواپیما را با یک جنگنده اف ۱۴ که تنها برای رهگیری هوایی استفاده می‌شود و قابلیت حمل موشک هوا به زمین ندارد، عذری بدتر از گناه است.

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ادعا‌ها و توجیه امریکایی‌ها در حمله به هواپیمای مسافربری ایران به هیچ عنوان از لحاظ علمی قابل قبول نیست، اظهار داشت: امریکایی‌ها به خاطر این اشتباهی که انجام دادند، نه تنها از ملت ایران عذرخواهی نکردند بلکه به جای تنبیه فرمانده آن ناو، به او جایزه و مدال دادند و این نشان می‌دهد جنایت کردن برای امریکایی‌ها کاری ساده و آسان است که با وجود کشته شدن ۲۹۰ مسافر بی‌گناه، عین خیالشان نباشد و بخواهند با جملاتی واهی از آن عبور کنند. دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز امریکایی‌ها جنایتی بالاتر از آن را علیه ۸۲ میلیون نفر از مردم مظلوم و فرهیخته ایران انجام می‌دهند، گفت: اقدام امروز امریکا در اعمال تحریم‌ها، کاملاً تروریستی است.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد