چندي است صحبت از احتمال توافق آمريكا و ايران نقل محفل رسانه ها و كارشناسان شده، اما رفتار ضدونقيض هميشگي آمريكا چه بعد از باراك اوباما و چه قبل از ترامپ هدف آن ها را آشكار كرده است. چندي پيش آمريكا ناو هواپيمابري به بهانه افزايش تحركات ايران درمنطقه به خليج فارس فرستاد تا ايران را تهديد نظامي كند

چندي است صحبت از احتمال توافق آمريكا و ايران نقل محفل رسانه ها و كارشناسان شده، اما رفتار ضدونقيض هميشگي آمريكا چه بعد از باراك اوباما و چه قبل از ترامپ هدف آن ها را آشكار كرده است. چندي پيش آمريكا ناو هواپيمابري به بهانه افزايش تحركات ايران درمنطقه به خليج فارس فرستاد تا ايران را تهديد نظامي كند و بعد از آن طبق سياست اين كشور يا يك مثال واضح تر رفتاري كه درمقابل با كره شمالي پيش گرفتند با رويكردي به اصطلاح آرام تر اين بار به سراغ دغدغه هميشگي شان، ايران، آمدند و دونالد ترامپ از آمادگي براي گفت وگو با ايران و بركناري جان بولتون، وزير دفاع آمريكا خبر داد.

اما به نظر مي رسد سياست مقاومت جمهوري اسلامي ايران در مقابل زياده خواهي هاي دولتمردان آمريكايي موجب شد تا پروژه گفت و گوي مشروط آنها به سرانجام نرسد و ترامپ و تيمش از مواضع اوليه خود كوتاه بيايند.

اينكه ناو ابراهام لينكلن برخلاف شتابي كه براي رسيدن به خليج فارس داشت در گوشه اي لنگر انداخته، همه و همه نشان از درك صحيح نظام مقدس جمهوري اسلامي در استفاده از عنصر مقاومت و اقتدار در مقابله با دشمن كوته بين خود است كه آنها را از مواضع اوليه شان به عقب رانده است.

به همين منظور براي بررسي سياست و استراتژي آمريكا ورئيس جمهور اين كشور با كارشناسان بين الملل به گفت وگو نشستيم.

 

*آيا ترامپ ناگزير به امتيازدهي و مذاكره با ايران خواهد شد؟

 

فواد ايزدي، تحليلگر حوزه استراتژيك و استاد دانشگاه تهران در پاسخ اين سوال به «رسالت» گفت: اولين نكته خود موضوع مذاكره است، آمريكايي ها دراصل نگفتند ما مي خواهيم با ايران مذاكره كنيم، تفاوتي بين اصطلاح مذاكره (negotiation) و نشست يا گفت وگو وجود دارد.

او ضمن توضيح تفاوت هدف مذاكره و نشست در سياست خارجي عنوان كرد: در مذاكره داد و ستد امتياز است؛ يعني دوطرف مذاكره امتيازي مي گيرند و امتيازي مي دهند و ممكن است طرف مقابل امتياز كمتري بدهد اما باز آمادگي دادن امتياز را دارند، اما درمورد ايران و آمريكا صحبت از مذاكره نيست بلكه صحبت از گفت وگو، نشست و ديدار است.

ايزدي با تاكيد آمريكا قصد مذاكره و امتيازدهي به ايران را ندارد، افزود: ترامپ، پمپئو و مقامات آمريكايي از اصطلاحات نشست و گفت وگو استفاده مي كنند و مي گويند ما آمادگي صحبت و برگزاري نشست با ايران را داريم، در اين جا ديگر دادن و گرفتن امتياز معنايي ندارد بلكه در اين نشست همان ۱۲ شرط شان را كه در سايت وزارت خارجه گذاشتند مجدد بيان مي كنند، اين نكته قابل توجهي است كه طرف مقابل درحال حاضر آمادگي مذاكره ندارد زيرا امكان دادن امتياز را ندارد.

 

*دليل تغيير رويه رئيس جمهور آمريكا چيست؟

 

اين كارشناس مسائل بين الملل در پاسخ اين سوال ضمن تصريح اين موضوع كه رئيس جمهور آمريكا تغيير رويه نداده است، گفت:رئيس جمهور آمريكا تغيير رويه نداده، ترامپ يك سبك سياست خارجي دارد و آن اين است كه با كشور مدنظر با ادبيات تندي صحبت مي كند مانند كاري كه با كره شمالي و كشور ما كرد و بعد، از اين ادبيات تند استفاده و كساني كه به تندروي مشهور هستند مانند جان بولتون را اطراف خود جمع مي كند و آن ها نقش پليس بد و ترامپ نقش پليس خوب را بازي مي كند و با اين روش مي خواهد به اهدافش برسد.

وي ادامه داد: اين سبك ترامپ است، اين كه يك روز تند و يك روز نرم صحبت مي كند به اين معنا نيست كه نگاهش تغيير يا رفتارش عوض شده باشد، اين رفتارها پيروي از همان الگو و مدلي است كه براي خود تعريف كرده است، اما به دليل كم تجربگي و نفوذي كه اسرائيلي ها در كاخ سفيد دارند بايد توجه كنند كه اين سبك برخورد با ايران جوابگو و راه پيشبرد اهداف آن ها نيست.

فواد ايزدي تغيير رفتار ترامپ را راهي براي رسيدن به اهدافش دانست و خاطرنشان كرد: سبك پرخاشگري، تهديد و درنهايت انعطاف روشي نيست كه ايران با آن كنار بيايد، زيرا واقعيت امر اين است كه آمريكا در عمل انعطافي نخواهد داشت و اگر انعطافي داشته باشند كوتاه مدت است تا بتوانند به اهداف بزرگتر خودشان برسند، ما تغييري در رفتار ترامپ نمي بينيم و تغييراتي كه در رويه آمريكا ديده مي شود بيشتر ذيل سبك سياست خارجي اش است.

 

* درسياست خارجي بايد چطور رفتار كنيم كه به عاقبت برجام دچار نشويم؟

 

تحليلگر حوزه استراتژيك با تاكيد بر درس گرفتن از برجام و ممكن نبودن تعامل ايران و آمريكا، گفت: بايد از برجام درس بگيريم، و درس مهم برجام اين است كه رابطه ايران و آمريكا درست شدني نيست، بعضي نگاهشان به برجام اين بود كه ما مشكل هسته اي را با نام “برجام يك” مشكلات منطقه اي را با نام “برجام ۲” و برنامه موشكي را تحت عنوان “برجام ۳” حل و تعاملي با آمريكا ايجاد كنيم.

وي با بيان برخي مسئولان با علم به ضرر برجام براي برنامه هسته اي ايران مايل به توافق با آمريكا بودند، افزود: اين را بعضي از مسئولان دولتي نوشتند، به عنوان مثال زماني كه برجام مذاكره مي شد معاون سياسي دفتر رئيس جمهور نوشت اهميت تعامل با آمريكا مهم تر از پرونده هسته اي است و حتي خود دولت هم مي دانست برنامه هسته اي ايران با وجود برجام به شدت ضربه خواهد خورد اما با اين حال احساس مي كردند تعامل با آمريكا مهمتر از پرونده هسته اي كشور است، بنابراين علاقمند تعامل با اين كشور بودند.

در ادامه همچنين حسن هاني زاده، تحليلگر مسائل بين الملل در اين باره به «رسالت» گفت: تهديدهاي اخيررئيس جمهور آمريكا مبني بر حمله نظامي و اعمال تحريم هاي اقتصادي و نفتي عليه جمهوري اسلامي ايران با پاسخ كوبنده رهبر معظم انقلاب اسلامي و مقاومت ملت ايران روبه رو و با شكست مواجه شد.

او با تاكيد به از بين رفتن ارزش تهديدهاي آمريكا بر كشور و مردم، ابراز كرد: سياست چماق و هويج دولت هاي آمريكا درمورد ايران ديگر جايگاه خودش را از دست داده و بي اثر است، تمام تهديدها و سيگنال هاي مثبتي كه آمريكا براي گفت وگو با ايران ارسال مي كند ديگر نمي تواند مردم ما را فريب دهد، باتوجه به اينكه آمريكا اخيرا ناو هواپيمابر USS Abraham Lincoln را براي تهديد ايران به خليج فارس اعزام كرده و بي توجهي ايران به آن ها آمريكا و تيم ترامپ را بر آن داشت كه سياست مماشات و همراهي را با ارسال سيگنال هاي مثبت درپيش گيرند.

هاني زاده افزود: اما هرگونه مذاكره با آمريكا طبق بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي براي ملت ايران سم خواهد بود؛ به اين دليل كه آمريكا هيچ اقدام مثبت و گام عملي براي ابراز حسن نيت خود برنداشته است، بنابراين مذاكرات بايد در چارچوب احترام متقابل و فهم درست طرفين عملياتي شود. آمريكايي ها از يك سو تحريم هاي نفتي اعمال و از يك سو براي مذاكره سيگنال مثبت ارسال مي كنند. اين كارشناس با ضمن تاكيد تهي شدن برجام درعمل به دليل كارشكني آمريكا و طرفين غربي، يادآورد شد: شرط مذاكره اين است كه آمريكا عملا از ملت ايران عذرخواهي و به برجام بازگردد و تحريم ها را بردارد و دست از تهديد نظامي بكشد، اين اقدامات مي تواند درسياست هاي ايران نوعي بازنگري ايجاد كند، ايران درطول ۵ سال گذشته مذاكرات بسيار فشرده اي باكشورهاي ۱ انجام داد و نتيجه آن برجام بود و اكنون برجام به دليل كارشكني كشورهاي غربي و آمريكا در عمل تهي شده و هيچ گونه تاثير مثبتي براي ايران نداشته است.

حسن هاني زاده تاكيد كرد كه هرگونه مذاكره با آمريكا بدون انجام شرايط ايران، محكوم به شكست است و براي ملت ايران قايده اي نخواهد داشت.

وي ضمن اشاره به آمادگي ترامپ براي بركناري وزير دفاع آمريكا درراستاي گفت وگو با ايران، بيان داشت: اخيرا به نظر مي رسد باتوجه به اختلافي كه بين جان بولتون ورئيس جمهور آمريكا به وجود آمده، ترامپ بركناري جان بولتون را نوعي امتيازدهي به ايران محسوب مي كند، زيرا جان بولتون به شدت طرفدار گزينه نظامي است اما ازسوي ديگر فرماندهان نظامي آمريكا ترامپ را نصيحت كردند كه از انجام هرگونه اقدام نظامي عليه ايران خودداري كند زيرا پيامدهاي بسيار سنگيني براي كشورشان و هم پيمانان آمريكا در منطقه خواهد داشت؛.

اين تحليلگر بين الملل با بيان اين كه بركنار كردن وزير دفاع آمريكا هم بي اثر است، اظهار كرد: لذا جان بولتون از اين كه رئيس جمهور آمريكا از گزينه نظامي عقب نشيني كرده ناراحت است و به همين دليل اكنون ترامپ درصدد بركناري اوست؛ به همين دليل فكر مي كند اگر وزير دفاعش را بركنار كند ايران به مذاكره با آمريكا تمايل پيدا خواهدكرد، درحالي كه بولتون، مايك پمپئو و ديگر مقامات آمريكا همه طرفدار تفكرات ضدايراني هستند و از لابي صهيونيستي دستور مي گيرند. بركناري جان بولتون تفاوتي براي ملت ايران نخواهد داشت.

هاني زاده درپاسخ به اين سوال كه هدف ترامپ از تغيير رفتار چيست؟ ضمن اشاره به اهداف انتخاباتي دونالد ترامپ، گفت: درحقيقت رئيس جمهور آمريكا بايد دوگزينه را كه مورد توجه مقامات اين كشور است براي پيروزي در انتخابات سال ۲۰۲۰ مورد توجه قرار دهد ؛ يكي مسئله پيشبرد و اجراي طرح معامله قرن است. قرار شد اين طرح طي ۳ ماه آينده عملياتي شود اما اخيرا وزيرخارجه آمريكا، مايك پمپئو دربرابر رهبران يهود اين كشور اعلام كرد كه به دليل مقاومت ايران، ملت فلسطين و محور مقاومت امكان اجرايي كردن اين طرح وجود ندارد بنابراين اين يك گزينه پروپاگانداي انتخاباتي براي دونالد ترامپ بوده كه بر آن سرمايه گذاري بسيار زيادي انجام شده اما با شكست مواجه شده است.

وي افزود: اكنون اما گزينه ديگر مسئله ايران است، كه اين مسئله از طريق برخورد نظامي حل نخواهد شد و آمريكا اين را به خوبي مي داند كه ايران با تهديد نظامي پاي ميز مذاكره نخواهد نشست، لذا ترامپ گزينه مذاكره با ايران را براي پيروزي در انتخابات آينده درنظر دارد و به همين دليل رئيس جمهور آمريكا تمايل دارد تا سال ۲۰۲۰ ايران را پاي ميز مذاكره بكشاند و پروسه مذاكرات را طولاني و از آن به عنوان پروپاگانداي انتخابات رياست جمهوري استفاده كند.

حسن هاني زاده با تاكيد ترامپ بدون يك پروژه قوي شانسي براي پيروزي در انتخابات سال ۲۰۲۰ ندارد، بيان كرد: به نظرمي رسد دونالد ترامپ در انتخابات آينده شانس بالايي براي پيروزي بدون وجود يك پروژه قوي براي پيشبرد اهداف انتخاباتي اش نخواهد داشت و نمي تواند رقباي خودش را كنار بزند، اما رهبري جمهوري اسلامي ، ملت و دستگاه ديپلماسي ايران به خوبي مي دانند كه اين مذاكرات يك پروسه تبليغاتي براي ترامپ محسوب مي شود.

وي درپايان تاكيد كرد كه گزينه نظامي با شكست مواجه شده و اكنون ترامپ سعي مي كند ايران را وادار به مذاكره اي بدون امتياز كند، درحالي كه اكنون شرايط به نفع ترامپ نيست.

 

 

نويسنده: مصاحبه: حانيه مسجودي

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد