«گاندو» كه روايتگر يكي از پرونده هاي جنجالي نفوذ است در حالي به ايستگاه پاياني رسيد كه همچنان حملات هدفمند ازسوي برخي چهره هاي نزديك به دولت، رسانه هاي وابسته به اين جريان در كنار سايتها و صفحات مجازي برانداز و ضد انقلاب ادامه دارد

 

«گاندو» كه روايتگر يكي از پرونده هاي جنجالي نفوذ است در حالي به ايستگاه پاياني رسيد كه همچنان حملات هدفمند ازسوي برخي چهره هاي نزديك به دولت، رسانه هاي وابسته به اين جريان در كنار سايتها و صفحات مجازي برانداز و ضد انقلاب ادامه دارد؛ از تهران تا لندن!

 

سريالي ۳۰ قسمتي با موضوعي منحصر به فرد و غريب كه هم ارتباط دامنه دار خواهرزاده يك مدير اجرايي با شبكه پيچيده جاسوسي و انتقال انبوه اسرار در آن محرز شده، هم مدير سر كار است و دنده پهني مي كند و براي قوه قضائيه هم شاخ و شانه مي كشد و قسمت هاي حساس آن، هنگام پخش در اثر فشار و ملاحظات، زير تيغ سانسور رفته است .

 

جواد افشار كارگردان اين سريال تلويزيوني به اين نكته اشاره كرد «افسوس خوردم اجازه ندادند واو به واو اين كار پخش شود و همه «گاندو» به نمايش درآيد.» اما اتفاق خوب در جريان اين سريال تلويزيوني نظر و ديدگاه همه سليقه ها و افكار متفاوت بود كه همه درباره «گاندو» صحبت كردند به تعبير افشار، «ضدگاندوها» هم «گاندو» را ديدند.

 

كارگردان سريال «گاندو» گفت: افسوس خوردن به خاطر حذف بخش هايي از «گاندو» جاي خود، اما خوشحالم اين كار پخش شد و موجبات گردهمايي مردم را پاي تلويزيون فراهم كرد. اين كار اقشار و انديشه هاي مختلف و افكار متضاد را در راستاي يك مطالبه به حق مردمي همسو كرد. اين يك دستاورد بزرگ رسانه اي به حساب مي آيد.

 

از تهديد بازيگر سريال تا توهين هاي آشنا به سازندگان

 

عليرام نورايي يكي از بازيگران گاندو است كه پس از حضور در اين سريال ضد جاسوسي مورد حمله و حتي تهديد قرار گرفته كه البته واكنش او به اين حملات هم جالب توجه بود. وي معتقد است وقتي در اين سريال ضد جاسوسي مورد حمله و تهديد قرار مي گيري يعني اينكه مسير درستي است.

 

نورايي با بيان اينكه به چه كسي برمي خورد و چه كسي دردش مي آيد كه راجع به انگليس بد گفته شود، تصريح كرد: اينها هميشه سوالات بزرگي است به من بعد از «گاندو» پيغام هاي تهديدآميز مي رسد؛ يعني اينكه مسير درستي است.وي در واكنش به برخي سايتهاي معلوم الحال و صفحات برخي عناصر ضد انقلاب خارج نشين كه وي را مزدور رژيم خطاب كرده اند گفت: من دارم از اين مردم عشق مي گيرم تويي كه من را محكوم مي كني به وطن فروشي و مزدور رژيم، من مزدور كدام رژيم باشم تو حالت خوب مي شود؟ تو مزدور چه كسي هستي؟

 

اما حسام الدين آشنا كه تقريبا از ابتداي پخش اين سريال عصبانيت خود را با توئيت پراكني و فضا سازي عليه اين سريال نشان داده بود ، به جاي سرافكندگي و ابراز شرمساري از ملت ايران به خاطر اين پرونده خفت بار جاسوسي ، اين بار در توئيتي توهين آميز خطاب به سازندگان اين سريال نوشت: «دولت نه اجازه و نه پول دارد كه سريال بسازد. صدا و سيما هم پول ندارد سريال بسازد ولي گويا جاي ديگري هست كه براي تضعيف نهاد دولت هم پول فراوان دارد ، هم مجوزها و مشوق هاي لازم را دريافت كرده است و هم مي تواند صدا و سيما را الزام به پخش كند، با گاندو گنده نمي شويد»توئيتي كه البته با واكنش تهيه كننده اين سريال مواجه شد. مجتبي اميني در توئيتي خطاب به حسام الدين آشنا نوشت:«جناب سرهنگ آشنا؛ همه مي دانند موسسه اي مزين به نام سيد شهيدان اهل قلم؛ سيد مرتضي آويني چيست و كجاست؟ اما همه نمي دانند يك روحاني ترك لباس كرده كه از مديران ارشد امنيتي سابق وزارت اطلاعات بوده در حوزه فرهنگ و هنر چه مي كند و به دنبال چيست؟»

موسوي: اگر به ما مي گفتند اسناد بيشتري در اختيارشان مي گذاشتيم!

 

در اين ميان اما واكنش وزارت امور خارجه به اين سريال نيز در نوع خود عجيب و قابل تامل بود. سيدعباس موسوي سخنگوي وزارت خارجه ديروز در نشست خبري با اصحاب رسانه در واكنش به «گاندو» و خصوصا قسمت هاي اخير اين سريال تلويزيوني گفت: ما مانده ايم چه بگوييم. آنچه درباره وزير امور خارجه و ساير همكاران پخش مي شود، چندان با واقعيت همخواني ندارد و اسناد مكاتبات و همكاري ها موجود است و اگر مي خواستند اسناد را ارائه مي داديم تا سريال واقعي تر شود. من هم اين سريال را ديده ام از نظر جلوه هاي ويژه فيلم خوبي است ولي اگر تقوا هم در آن وجود داشت بهتر بود.

 

موسوي اضافه كرد: اينكه آقاي ظريف گفته اند من كلا وقت نگاه كردن تلويزيون را ندارم. من مطلع هستم كه ايشان از وقتي صبح ها بيدار مي شوند كلا وقت روشن كردن تلويزيون را ندارند؛ به طور كلي نه به شبكه هايي كه در خانه خودشان پخش مي شود و نه شبكه هاي خانه هاي همسايه را نگاه مي كنند. جواد افشار در واكنش به اين گفته ها، تصريح كرد: «اي كاش از ابتدا همكاري بيشتري مي كردند تا شائبه هاي اين چنيني بوجود نيايد. آن روزي كه مي گفتم سعه صدر داشته باشيد؛ اي كاش با سعه صدر برخورد مي كرديد هم عملكرد بهتري داشتيم و هم شائبه اي بوجود نمي آمد.»

 

گرچه سخنگوي وزارت امورخارجه پاسخ نداد كه كدام بخش از اين سريال را مصداق بي تقوا دانسته، اما پيش از اين عباس عراقچي معاون سياسي وزارت امور خارجه در اظهارنظري درباره موسسه سازنده اين سريال و تهيه كننده آن گفته بود كه آقاي مجتبي اميني در موسسه شهيد آويني كارهاي با تقوايي مي سازد.

 

از سوي ديگر جواد افشار كارگردان اين مجموعه نيز در واكنش به بخش اول اظهارات موسوي ، تصريح كرد: «اي كاش از ابتدا همكاري بيشتري مي كردند تا شائبه هاي اين چنيني بوجود نيايد. آن روزي كه مي گفتم سعه صدر داشته باشيد؛ اي كاش با سعه صدر برخورد مي كرديد هم عملكرد بهتري داشتيم و هم شائبه اي بوجود نمي آمد.»

 

واكنش جيسون رضائيان و همسرش به گاندو

 

از سوي ديگر جيسون رضاييان و يگانه صالحي همسر او به عنوان سوژه اصلي داستان اين سريال كه در پوشش خبرنگار براي سازمان جاسوسي آمريكا (CIA) فعاليت مي كرد، در پي كامنت هاي گسترده كاربران فضاي مجازي ذيل پست هاي اينستاگرامشان، پس از مسدود كردن كامنت هاي صفحه مجازي خود، اقدام به خصوصي كردن صفحه شخصي شان در اينستاگرام كردند.

 

آنچه درباره جيسون رضاييان و با نام «مايكل هاشميان» در اين سريال پخش شده بود ، سبب شده است بخشي از مردم به صفحه اينستاگرامي او بروند و با الفاظي مانند «خائن»، «جاسوس»، «گاندورو ببين»، «جيسون شبكه سه رو ببين» و… از او استقبال كنند!

 

جالب آنكه سريال گاندو پخش شده در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران نيز م.ب روزنامه نگار فراري مقيم لندن را نيز وادار به واكنش كرد، وي در توئيتر خود نوشت: «چهار بخش از سريال گاندو را ديدم افسوس خوردم براي رئيس و محمد كه هنر بازيگريشان نثار چه هدفي شد. در حقيقت سقف توان تندروها و جناح مصباح آشكار شد. چراغ و هويت و امپراتوري دروغ .»

 

البته اين هنر جمهوري اسلامي است كه اپوزيسيون فراري و نمك گير ملكه انگليس را هم وادار كرده، بنشينند و سريال مستند و جذابي مثل گاندو را تماشا و تبليغ كنند؛ ولو اينكه بد و بيراه بگويند.

 

يكي از سايت هاي ضدانقلاب نيز در مطلبي نعل وارونه زده و مدعي شد جمهوري اسلامي با فيلم و سريال درپي تحريف تاريخ است! نويسنده در آسمان ريسمان بافي خود سريال گاندو را به كيهان ربط داده و نوشته است: «يكي از شخصيت ها در «ماجراي نيمروز» اسدالله لاجوري يا به تعبير رهبر جمهوري اسلامي «مرد پولادين» بود. در مجموعه تلويزيوني «گاندو» نسل بعدي امنيتي هاي «پولادين» معرفي مي شود: حسين عبدي، رئيس تيم امنيتي كه ما به ازاي بيروني ندارد و حداكثر ستون نويس كيهان شريعتمداري را به ياد مي آورد.»

چرا شكار گاندو بزرگ تر از شكار تريتون است؟

 

بايد به كارگردان و بازيگران سريال گاندو و همچنين پاسداران گمنامي كه هيبت سرويس جاسوسي سيا را با انهدام شبكه جاسوسي آن فرو ريختند، آفرين گفت .

 

عظمت سرنگون كردن پهپاد پيشرفته تريتون MQ-4C را همه فهميدند اما بزرگ تر و پيچيده تر از آن، رصد شبكه پيچيده و گران قيمت جاسوسي آمريكاست. و مهم تر از آن، جراحي سخت و دقيق و ظريف اين شبكه چسبيده به برخي مديران و دولتمردان.

 

جالب است بدانيم همين روزنامه نگاري فراري كه از ضرب شست اطلاعات سپاه به سازمان سيا رو ترش كرده، هنگام ضربت ذوالفقار (ضربت موشكي) سپاه پاسداران به مقر داعش در ديرالزور، براي اينكه از قافله جا نماند و با مردم همرنگي كند، ابراز حمايت و تظاهر به استقبال كرده بود.اما خرج انفجاري و ضريب نفوذ گاندو چه قدر بالا بوده است كه مستخدم شبكه دولتي انگليس هم نتوانسته آن را هضم و همرنگ نمايي كند. بايد ديد گاندوهاي جديد چه كساني هستند و كي و چگونه شكار مي شوند؟

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد