روزنامه دولتی ایران در گزارشی با تیتر «پیشنهاد مکرون به روحانی چه بود» نوشته که: «مکرون در گفت و گوی تلفنی با روحانی به بازگشت امریکا به برجام تأکید داشت... بی تردید اگر تروئیکای اروپایی در فقدان یک راهکار مستقل اروپایی برای نجات برجام خواستار بازگرداندن امریکا به این توافق است

روزنامه دولتی ایران در گزارشی با تیتر «پیشنهاد مکرون به روحانی چه بود» نوشته که: «مکرون در گفت و گوی تلفنی با روحانی به بازگشت امریکا به برجام تأکید داشت… بی تردید اگر تروئیکای اروپایی در فقدان یک راهکار مستقل اروپایی برای نجات برجام خواستار بازگرداندن امریکا به این توافق است، ضرورت دارد همه شرایط کنونی به شرایط روز ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۴ که ایران و ۱+۵ در وین به توافق بزرگ هسته‌ای دست یافتند، بازگردد.

موقعیتی که می‌تواند چه بسا نقطه عزیمتی برای حرکت به سوی کاستن از تنش‌های غیرهسته‌ای تهران و مجموعه کشور‌های غربی هم باشد». روزنامه ایران، به عنوان ارگان رسمی دولت در حالی از نقطه عزیمت برای کاستن از تنش‌های «غیرهسته‌ای» می‌گوید که عملاً دولت با تکیه بر سیاست‌های خود در زمینه مذاکره با غرب در طول شش سال گذشته، حتی نتوانست همان تنش‌های هسته‌ای را بکاهد.

روزنامه آرمان صراحت بیشتری هم به خرج داده و البته از قول هرمیداس باوند به گونه‌ای در مورد دونالد ترامپ صحبت کرده که گویا این ایران است که در برهم خوردن نتیجه مذاکرات مقصر است. باوند می‌گوید: «تمام هدف ترامپ آن است که با جمهوری اسلامی ایران به تفاهمی نائل آید… سه شرط بیشتر مد نظر ترامپ نیست. اول آنکه ایران توانمندی نظامی را متوقف کند.

دوم تجدیدنظر در نفوذ منطقه‌ای و سوم عدم حمایت از کشور‌های منطقه که با امریکا مشکل دارند. همچنین در پی آن هستند تا در مذاکراتی تازه، چون برجام را ناقص می‌دانند توافق جدید حاصل شود…» هرمیداس باوند در ادامه می‌گوید: «دشمنان دیروز ممکن است در پرتو تحولات جدید به دوست امروز مبدل گردند. بنابراین در سیاست غیرممکن وجود ندارد. هدف از گفتگو‌های احتمالی آن است تا از یک برخورد نظامی احتمالی جلوگیری صورت گیرد».

گویا برجام و برباد دادن منافع ملی و سرگرمی با آن و غفلت از وظایف دیگر که باعث برهم‌ریختگی اقتصادی در داخل کشور شده، کافی نیست و طیف حامی دولت تلاش می‌کند با پیش کشیدن موضوعات غیرهسته‌ای امنیت کشور را هم مورد تهدید قرار دهد. چه موضوعات غیرهسته‌ای وجود دارد که اروپا و از جمله همین فرانسه محبوب حامیان دولت پی حل و فصل آن هستند؟ موشک‌های ایران! نکته جالب اینکه باوند می‌گوید این گفتگو‌ها برای جلوگیری از جنگ است؛ یعنی می‌دانند جنگ محتمل است و می‌خواهند ایران را خلع سلاح کنند!
محمدجواد لاریجانی هم در گفت‌وگویی تأکید کرده که اساساً این موضع که توقف تحریم‌ها می‌تواند آغاز اقدامی از سوی ایران در نسبت با ۱+۵ باشد، موضعی «اشتباه» و «ساده‌بینانه» و همراه با برداشت‌های خطرناک است.

او اشاره به نقلی از روحانی در سایت ریاست جمهوری در گفتگو با مکرون دارد. روحانی در بخشی از این گفت‌وگوی تلفنی به مکرون گفته بود که «توقف کلیه تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.» لاریجانی متذکر شد: «وظیفه امریکاست که به تمام تعهداتش پایبند بوده و تمام تحریم‌ها را بر اساس تعهداتش لغو کند و اروپا نیز موظف است به همین شیوه رفتار کند، بنابراین سخن گفتن از اینکه با توقف تحریم‌ها از سوی امریکا، ایران هم کاری انجام دهد، موضع نادرستی است.

لفظ «توقف» تحریم‌ها نیز غلط است و دولتمردان ما نباید همان اشتباهی را که در گذشته مرتکب شدند تکرار کنند؛ موضع رسمی جمهوری اسلامی همواره بر ضرورت لغو و برداشته‌شدن کامل تحریم‌ها بر اساس معاهده است که باید دارای پایداری و ثبات باشد. توقف می‌تواند موقتی باشد و هروقت میل‌شان کشید آن را کم و زیاد کنند…»

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد