در قرآن وقتي سخن از زن و مرد است، مي فرمايد: (هن لباس لكم و انتم لباس لهن)،(1) زن لباس مرد است و مرد لباس زن است. لباس، انسان را از سرد و گرم حفظ مي كند

 

در قرآن وقتي سخن از زن و مرد است، مي فرمايد: (هن لباس لكم و انتم لباس لهن)،(۱) زن لباس مرد است و مرد لباس زن است. لباس، انسان را از سرد و گرم حفظ مي كند، يك؛ آبروي انسان را حفظ مي كند، دو؛ زيور و فخر انسان را در پذيرايي ها و مهماني ها تامين مي كند، سه. زن و مرد بايد حافظ يكديگر باشند، يك؛ از سرد و گرم روزگار يكديگر را حفظ كنند، دو؛ فخر و زيبايي و زيور يكديگر باشند، سه؛ اين پيام قرآن خداست كه زن و مرد را آفريد.

 

نقش گذشت و دوستي در خانواده

 

 

بعد فرمود جامعه را دو ركن اساسي اداره مي كند: (خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا إليها)، از يك سو؛ (و جعل بينكم موده و رحمه)،(۲) از سوي ديگر. اين ها بيانات خدا در قرآن است كه انسان چه زن و چه مرد را آفريد. فرمود زن و مرد دو ركن اساسي اند كه هر كدام اين كمال را دارند، ولي در يكي بيشتر از ديگري است: (جعل بينكم موده و رحمه)؛ يعني اصول خانوادگي را اين دو عنصر دوستي و گذشت اداره مي كند و لاغير! مسئله جهيزيه و مهريه يك امر عادي است كه طرفين ادا مي كنند؛ اما آن جهيزيه قرآني و مهريه قرآني همين دو چيز است. فرمود: (و جعل بينكم موده و رحمه)، دوستي عاقلانه باعث تحكيم بنياد خانواده است، يك؛ همه ما غير از معصومين(عليهم السلام) لغزش هايي داريم، هر كدام از ما اگر لغزيديم ديگري مهربانانه از اين لغزش بگذرد، اين دو. در خانواده هاي ما شيعه ها مي بينيد كه زن و مرد پير علاقه شان به يكديگر خيلي بيش از علاقه دو تا جوان است؛ چون براساس اين قرآن تربيت شدند. دوستي عاقلانه و گذشت مهربانانه از اشتباهات ديگري.

 

 

بعد در تنظيم امور خانواده هم فرمود مسكن را بايد مرد تهيه كند، اما سكينت و آرامش را كه بالاتر از مسكن است به عهده زن است: (خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا إليها)، سكينت فراهم شدن خيلي سنگين تر از مسكن فراهم كردن است. اين كار سنگين را قرآن به عهده زن ها گذاشته است؛ چون زن را طوري آفريد كه او قدرت بر رحم و مهرباني دارد، اين مهرباني ملات زندگي است. درست است مرد مي تواند مهربان باشد، ولي اين هنر در مرد كم است. فرمود زندگي را، خانواده را، اساس جامعه را رحم اداره مي كند و ملكه رحم، زن ها هستند، اين عظمت زن است.

 

 

اين جلال زن است، اين شكوه زن است، اين حق شناسي خدا درباره زن هاست. ما را به صله رحم دعوت كردند، فرمودند كه صله رحم واجب است و اگر كسي عمدا بدون عذر صله رحم را قطع كند، مورد طعن است. آنها كه (و يقطعون ما امر الله به ان يوصل؛ و پيوندهايي را كه خدا دستور به برقراري آن داده قطع مي كنند)،(۳)مشكل جدي دارند. صله رحم و ارتباط واجب است، با تلفن، با نامه، با رفت و آمد، با عرض سلام، با عرض ادب. اين ارحام خود را بايد حفظ بكنيم و اين صله كه واجب است در اين بخش از آيات خداي سبحان فرمود كساني كه (و يقطعون ما امر الله به ان يوصل) معاذالله لعن بر اوست.

 

نقش مادر در گسترش رحمت و مهرباني

 

 

ما مامور به صله اصلاب هستيم، يا مامور به صله ارحام؟ همه ما به هر حال پدري داريم، پدربزرگي داريم، اين از اصلاب آمده است؛ اما از اصلاب، آن هنر ساخته نيست كه خانواده را اداره كند، از ارحام ساخته است، آن رحم است، آن ادب است، آن مهرباني است. آنها كه اهل اصول خانواده اند وقتي مادر را از دست مي دهند، احساس غربت مي كنند ولو سنشان سن هفتاد يا هشتاد باشد. اين رحامت و اين هنر را ذات اقدس اله به زن ها داده است.

 

اين مادري مادر است كه مي تواند اين كار را بكند؛ لذا فرمود اساس خانواده اين است. لباس يكديگر هستند، چرا يكديگر را برهنه مي كنند؟ مي دانيد اين طلاق خداي ناكرده اگر در جايي رخنه كند چه مي شود؟ وجود مبارك امام(ع) فرمود خداي ناكرده اگر طلاق در جايي رخنه كرد آن خانه اي كه با طلاق ويران شده است، اين بافت فرسوده به آساني ساخته نمي شود.(۴) اين بافت فرسوده شهر نيست كه شهرداري آن را بسازد. روايات باب نكاح ، روايات باب طلاق را بخوانيد، ما غير از ائمه و قرآن، چه پناهگاهي داريم براي تامين زندگي خود؟! آنكه ما را آفريد، به زبان قرآن و عترت دارد با ما حرف مي زند. اين جوان كه گفت ما رها كرديم آزاد شديم، نمي داند كه بر آن پدر و مادر بيچاره چه مي گذرد! هر وقت آن مادر، اين دختر رهاشده را مي بيند، در رنج و غصه است. فرمود طلاق بدترين كار است. چرا طلاق هست؟ براي اينكه مواظب زبان نيستيم. آن اصالتي كه مربوط به زن ها است ما به حرمت نگاه نداشتيم. فرمود آن سرمايه اي كه مي تواند خانواده را حفظ بكند مادر است، زن است. صلب ،آن قدرت را ندارد كه جامعه و خانواده را نگهداري و نگهباني كند؛ اما رحامت و رحم چون محور رحم است، آن را خداي سبحان مظهر رحمت قرار داد.

 

 

ما با اين دوستي و رحمت مي توانيم زندگي كنيم. انقلاب ما و نظام ما با همين صورت گرفته است. اين جنگ ده ساله را نه هشت ساله، دو سال كه جنگ داخلي بود و هشت سال جنگ خارجي، همه را رحمت و ادب و دوستي و گذشت اداره كرد. آبروي اين كشور را، عظمت اين كشور را، مگر كسي براي ايران حساب قائل مي شد؟ الآن شما ببينيد بهترين و برجسته ترين شخصيت ها در صدد ديدار با رهبري اند. اين نعمت است، اين شكر است. اين ها به بركت همين رحمت پيدا شده است، اين به بركت همين قرآن پيدا شده است، اين به بركت همين تشيع پيدا شده است. حالا ما چرا اين سرمايه ها را از دست بدهيم؟

 

 

بيانات حضرت آيت الله جوادي آملي (دام ظله) در جلسه درس اخلاق؛۲۰/۱۰/۹۷

مركز اطلاع رساني اسرا

____________________

۱٫ بقره، ۱۸۷٫

۲٫ روم، ۲۱٫

۳٫ رعد، ۲۵٫

۴٫ الكافي(ط الإسلاميه)، ج۵، ص۳۲۸٫

خوان حكمت روزهاي يك شنبه منتشر مي شود.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد