رایج است که می گویند: «خودت باش»!‏ رسول خدا (ص)می فرمایند:«مَنْ عَرَفَ نفسَه فقد عَرَفَ ربَّه- هر كس خودش را بشناسد خدا را می شناسد.» امیر مومنان علی (۰ع) می فرمایند:« فَلْيَنْتَفِعِ امْرُؤٌ بِنَفْسِهِ، فَإِنَّمَا الْبَصِيرُ مَنْ سَمِعَ فَتَفَكَّرَ وَ نَظَرَ فَأَبْصَرَ وَ انْتَفَعَ بِالْعِبَرِ – هر كس بايد از عمل خود سود برد. اهل […]

رایج است که می گویند: «خودت باش»!‏

رسول خدا (ص)می فرمایند:«مَنْ عَرَفَ نفسَه فقد عَرَفَ ربَّه- هر كس خودش را بشناسد خدا را می شناسد.»

امیر مومنان علی (۰ع) می فرمایند:« فَلْيَنْتَفِعِ امْرُؤٌ بِنَفْسِهِ، فَإِنَّمَا الْبَصِيرُ مَنْ سَمِعَ فَتَفَكَّرَ وَ نَظَرَ فَأَبْصَرَ وَ انْتَفَعَ بِالْعِبَرِ – هر كس بايد از عمل خود سود برد. اهل بصيرت كسى است كه بشنود و بينديشد و بنگرد و ببيند و از حوادث عبرت گيرد» (خطبه ۱۵۳ نهج البلاغه)
به تعبیر امیر مومنان علی ‏‏(ع) دردگرگونی های زمانه است که جوهر واقعی و حقیقی افراد نمایان و شناخته می شود، بعضی خط ‏کش برداشته، مردم را خط کشی می کنند، اصولگرا و اصلاح طلب، چپ و راست با ما و برعلیه ما و … ‏معمولا کسانی جامعه را تفکیک و تقسیم بندی می کنند که از محبوبیت و مقبولیت مردمی برخودار ‏نیستند، مردم را به شمال و جنوب نشین، درجه اول و درجه دوم و … تقسیم می کنند.

ریشه همه اینها در توهم توطئه و خود بزرگ بینی است. بر مبنای توصیه ولی امر مسلمین «باید دنبال جذب حداکثری ‏و دفع حداقلی بود»، باید جبهه نیروهای انقلاب گسترش یابد، در مدیریت شهری عاقلانه ترین و منطقی ‏ترین رفتار عملی آن است که مدیر از تمامی ظرفیت های طبیعی و انسانی بهره ببرد، عبور از ظرفیت ها با ‏نگاه سیاسی یعنی عبور از منافع و مصلحت شهر ، چیزی که متاسفانه وجود دارد؛ کمرنگ نشده، روز به روزپر ‏رنگ تر می شود.!؟

سران سه قوه، فارغ از نگاه سیاسی حذف و اضافه، یارگیری و مچ گیری ، دنبال وفاق و همبستگی ملی بوده تا در راستای ‏جلوداری نیروهای انقلابی، جهادی، کارآمدی با سلوک میدانی فارغ از اینکه طرف در کدام خط بندی تعریف ‏سیاسی می شود به کار گرفته شوند. جریان فتنه و انحرافی خط قرمز ماست، منتهی نباید روز به روز حیطه آن را گسترش ‏داد، فصل الخطاب، ولی امر مسلمین است. انقلابی گری محدود و محصور در چند حزب سیاسی نیست، ‏اکثریت مردم ایران انقلابی و بسیجی هستند.

کافی است مانند امام خامنه ای مردم باور باشیم، خواهیم ‏دید که مردم با تمامی توان به صحنه آمده، از نظام و آرمان ها دفاع، نگهبانی و صیانت می کنند، با نگاه ‏سیاسی، باندی و گروهی یک ده را هم نمی توان اداره و مدیریت کرد، مدیریت بر دلها و عقول هنر است.‏ امام موسی ابن جعفر(ع) به خلفای عباسی می گوید :«انت امام الاجسام وان امام القلوب – شما جلودار رهبر جسم های مردمید و ما جلودار رهبر قلوب مردم». برعکس این رویه هم در تاریخ داریم.

فرزدق شاعر اهلبیت در پاسخ امام حسین (ع) مردم کوفه را اینگونه توصیف می کند:‏ «قلوبهم معک و سیوفکم علیک – قلبشان با شماست و شمشیرشان هم برعلیه شما.»

آن زمانی که ثروت ، ‏قدرت و شهرت آنها به خطر بیافتد، برعلیه شما شمشیر می کشند.

حسن ختام آنکه :

ای نشسته صف اول! نکنی خود را گم
پی اقدام تو هستند هنوز این مردم
چند روزی تو مقامی به امانت داری
منصبت را نکند طعمه خود پنداری

محمدرضا هاجری – فعال رسانه ای

 

منبع: سعدی نیوز

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد