صفحه خبر: دستیار سابق مدیر امنیت ملی در دفتر برنامه‌ریزی و علم و فناوری کاخ سفید، با انتقاد از سیاست تهدید و ارعاب دولت ترامپ علیه ایران گفت که این رویکرد نتیجه معکوس داشته و دارد.

 

دستیار سابق مدیر امنیت ملی در دفتر برنامه‌ریزی و علم و فناوری کاخ سفید، با انتقاد از سیاست تهدید و ارعاب دولت ترامپ علیه ایران گفت که این رویکرد نتیجه معکوس داشته و دارد.

“فرانک وان هیپل” روز شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره تصمیم ایران برای کنار گذاشتن برخی محدودیت‌های برجامی در ۶۰ روز آینده افزود: نگران این هستم که خط مشی ترامپ، دقیقا نتیجه معکوس داده و سرانجام بر خلاف آن چیزی که او تصور می‌کند، رخ دهد.

وی تاکید کرد: تلاش ترامپ برای وادار کردن ایران به تغییر سیاست‌هایش از طریق فشار حداکثری، پیامدهای خطرناکی داشته است. اکنون این سیاست‌ها باعث شده که ایران دقیقا معکوس آنچه دولت ترامپ می‌خواهد عمل کند.

استاد مدرسه “وودرو ویلسون” دانشگاه پرینستون خاطرنشان کرد: می‌دانم که رئیس جمهوری روحانی می‌خواهد اروپا، چین و روسیه را به حمایت عملی از برجام وادار کند، اما نگرانم که پاسخ آنها کمتر از آن چیزی باشد که ایران می‌خواهد.

وی تصریح کرد: ازسوی دیگر ما وارد مرحله درگیری و تنش‌های فزاینده بین ایران و ایالات متحده شده ایم. معتقدم که بعضی از مقام‌های دولت ترامپ (شاید کسانی چون جان بولتون) بدنبال فرصتی برای بمباران تاسیسات هسته‌ای و تاسیسات دفاع هوایی ایران هستند.

این استاد آمریکایی درباره ناکامی اروپا در اجرای تعهدات برجامی آن گفت: مشکل این است که تحریم‌ها بر شرکت‌های این کشورها تاثیر منفی خواهد داشت. دولت ترامپ آنها را مجبور کرده که بین بازارهای ایرانی و آمریکا یکی را انتخاب کنند.

هیپل افزود: ظاهرا دولت‌های اروپایی قادر به فراهم کردن پوشش لازم برای این شرکت‌ها به منظور حفظ روابط تجاری خود با ایران نیستند.

فرانک وان هیپل پیش از پیوستن به دانشگاه پرینستون، برای مدت ۱۰ سال در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی کار می‌کرد. بین سالهای ۱۹۹۴ – ۱۹۹۳، او دستیار مدیرامنیت ملی در دفتر برنامه‌ریزی علم و فناوری کاخ سفید بود.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد