بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم با عینک بد بینی نمی توان خوش بین شد، مگر آنکه عینک را برداشته یا تعویض نمود. وقتی شیشه عینک قرمز است، شلغم ، لبو دیده می شود. تمامی کلانشهر های جهان با صرف بودجه های نجومی ، […]

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

با عینک بد بینی نمی توان خوش بین شد، مگر آنکه عینک را برداشته یا تعویض نمود. وقتی شیشه عینک قرمز است، شلغم ، لبو دیده می شود.

تمامی کلانشهر های جهان با صرف بودجه های نجومی ، دنبال کمربند سبز اطراف شهر هستند. لطافت و پاکی کلانشهر ها با گسترش فضای سبز حفظ و جلو آلودگی هوا گرفته می شود. از طرفی احیای موات در فرهنگ غنی اسلام توصیه شده است. زمین مواتی که سالها روی آن کار نشده را احیاء کردن، قابل تمجید است نه مذمت.؟! نمی توان با یک نگاه، قضاوت نمود و باغشهر ها را نفی کرد. طرح فلاحت در فراغت، تبدیل زمین موات و بی بهره به باغشهر های زیبا،سرسبز و پر ثمر آفرین دارد، آنهم با هزینه شخصی. کمربند سبز مورد نیاز شهر را ایجاد نموده، حفظ و نگهداری می کنند.

لازم است از طریق کمیسیون های زیر بنایی و جلسات کاربردی با منابع طبیعی ، محیط زیست، جهاد کشاورزی و مدیران ارشد استان و نمایندگان مجلس با طرح و گامی نو و بلند، به وضعیت سرگردان باغشهر ها پایان داده، رسمیت قانونی پیدا نموده،تا بتوانند از خدمات شهری بهره ببرند. هزاران خانواده در باغشهر ها زندگی می کنند، خلوت شدن کلانشهر ها از تراکم جمعیت،سیاست جهانی است که می بایست مورد توجه قرار گیرد. چنانچه بهانه کمبود آب است، مگر ایجاد کمربند سبز در اطراف کلانشهر ها، آب نمی خواهد؟

اتفاقا در تمامی باغشهر ها می توان تصفیه خانه های کوچک راه اندازی،با آبهای تصفیه شده باغات را آبیاری نمود، یامی توان آب انبار زیر زمینی مناسب برای هر باغ در نظر گرفت و با جمع آوری آب باران، بخشی از کمبود آب را جبران نمود. به هر حال شورا و شهرداری می بایست جلودار شده، به وضعیت بی مهری فعلی نسبت به باغشهر ها پایان دهد.

در شورای چهارم، اینگونه باغشهر ها را وارد محدوده شهری کردیم.

ان شاء ا… گره گشا باشد.

محمد رضا هاجری

 

منبع: سعدی نیوز

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد