در آب گل‌آلود روابط بین‌الملل حاصل از نقض برجام و افزایش تحریم‌ها از سوی طرف‌های غربی، آزادی باقر نمازی تئوریسین کاهش جمعیت در ایران در کنار برنامه هسته‌ای، موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشری به عنوان یکی زمینه‌های مذاکره امریکا با کشورمان قرار گرفته است.

جوان آنلاین: این خبر را به تازگی شبکه خبری «سی‌ان‌ان» منتشر کرده است. بنابر این گزارش نماینده ویژه رئیس‌جمهور امریکا در امور گروگان‌ها در نامه‌ای به ایران خواستار آزادی باقر نمازی شده است. بر اساس ادعای سی‌ان‌ان «رابرت او براین» نماینده ویژه رئیس‌جمهور امریکا در امور گروگان‌ها در نامه‌ای اواخر ماه آوریل خواستار آزادی باقر نمازی شده و در این نامه نوشته بود که اگر ایران باقر نمازی را آزاد کند، امریکا وارد مذاکرات کنسولی با ایران می‌شود.

در شرایطی که این خبر از سوی هیچ مرجع رسمی در کشور تأیید یا رد نشده، آنچه توجه رسانه‌ها و تحلیلگران را به خود جلب کرده، اهمیت این ژنرال پیر برای دولت امریکاست. موضوعی که جواب آن اهمیت کنترل جمعیت در ایران برای امریکایی‌ها را بیش از پیش آشکار می‌کند. گفتنی است پدر و پسر نمازی سرباز صندوق جمعیت ملل متحد در جنگ جمعیتی علیه کشورمان بودند. به طوری که تنها در یک مورد دلالی قرص‌های ضدبارداری یاز و یاسمین را برعهده داشتند؛ این قرص‌ها برای سال‌های متمادی در صدر لیست پرفروش‌ترین قرص‌های ضدبارداری کشور قرار داشت و در حالی که حاوی ماده خطرناکی به نام «دروسپیرنون» هستند، احتمال سکته مغزی را چند برابر می‌کند.

بنا به اعلام دکترین امنیت ملی امریکا، صندوق جمعیت بین‌الملل ذیل «مرکز عملیات‌های نظامی و غیرنظامی امریکا» و تحت مدیریت پنتاگون فعالیت می‌کند.

در بحبوحه افزایش عمق و دامنه تحریم‌ها در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی علیه کشورمان، سرنوشت و اغمای طولانی مدت برجام، جبهه جنگ جمعیتی چندان مورد توجه مسئولان کشور نیست.

اما اوضاع برای طرف‌های غربی مذاکره‌کننده با کشورمان به ویژه امریکا فرق می‌کند. آن‌ها برای به ثمر رساندن راهبرد‌های دکترین امنیت ملی خود لحظه‌ای آرایش جنگی‌شان را به هم نمی‌زنند و در این راه از هیچ مهره‌ای نمی‌گذرند؛ آن هم مهره‌ای به کارآمدی باقرنمازی که از دهه ۵۰ تاکنون در زمینه‌های مورد علاقه ایالات متحده در کشورمان تحرک داشته و در دوره‌ای حتی بیخ گوش دولت جمهوری اسلامی نیز فعالیت می‌کرده است. بخش قابل توجهی از فعالیت‌های وی به سال ۱۳۷۳ و اجلاس جمعیت و توسعه قاهره برمی‌گردد. سالی که در آن برخی افراد اعزامی به آن اجلاس تعهد دادند که رشد جمعیت کشور را به صفر برسانند. این تعهد تا سال ۲۰۱۴ وجود داشت و بعد از آن در قالب قطعنامه توسعه پایدار تمدید شد؛ قطعنامه‌ای که منجر به تدوین سند ۲۰۳۰ شد که در بخش هفتم از سومین هدفش، کشور‌ها متعهد می‌شوند دسترسی همگانی به تنظیم خانواده و آموزش جنسی را تضمین کنند.

به نظر می‌رسد در شرایطی که دولت امریکا سعی دارد با اعمال فشار‌های سیاسی و اقتصادی، سلایق خود را در زمینه‌های گوناگون به کشورمان تحمیل کند، بیش از گذشته به ژنرال ارشد خود در نفوذ نیاز دارد. به طوری که شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است، امریکایی‌ها در نامه‌ای به مقامات ایرانی خواستار آزادی باقر نمازی یکی از متهمان امنیتی که توسط دستگاه‌های اطلاعاتی ایران در سال ۹۴ بازداشت شده بود، شدند.

 

جنگ نفتی با بهانه‌های موشکی و هسته‌ای!

 

برژینسکی سیاستمدار کهنه‌کار و مشاور امنیت ملی سابق امریکا به همفکران خود در کشورش توصیه می‌کند: «از فکرکردن به حمله پیش‌دستانه علیه تأسیسات هسته‌ای ایران اجتناب کنید و گفت‌وگو‌ها با تهران را حفظ کنید و بالاتر از همه بازی طولانی‌مدتی را انجام دهید، چون زمان آمار‌های جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی نیست.» این اظهارنظر نشان می‌دهد که الگوی جمعیتی در کشورمان و تغییرات آن تا چه حد برای امریکا مهم است و چقدر دقیق رصد می‌شود.

یکی از ابزار‌های ابرقدرت شدن و ابرقدرت ماندن در دست داشتن ابزار‌های کنترل جمعیت جهانی است. بر همین اساس کاهش جمعیت جهانی، از سوی شورای امنیت ملی امریکا دنبال شد. به اعتقاد اتاق فکر این راهبرد، افزایش جمعیت کشور‌های در حال توسعه و با منابع غنی، بالارفتن خواسته‌ها و انتظارات عمومی از جمله آموزش، اشتغال، بهداشت و مسکن ناپایداری اجتماعی و سیاسی را به دنبال دارد که در نتیجه به افزایش قیمت نفت جهت تأمین نیاز‌های رفاهی و معیشتی مردم توسط دولت‌ها می‌انجامد و تأثیر بسیار منفی روی اقتصاد امریکا و به خطر انداختن منافع کشور‌های صنعتی و بهره آن‌ها از این منابع و سرمایه‌گذاری در کشور‌های فوق دارد.

 

نیم‌قرن آموزش و آمادگی نمازی!

 

در طول دهه ۱۳۵۰ و در زمانی که هنری کیسینجر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور بود، طرح مطالعاتی با نام پروژه NSSM۲۰۰ درباره تأثیر ر. وند رشد جمعیت جهانی بر امنیت ملی امریکا انجام شد.

از همان زمان باقر نمازی به عنوان یک افسر در حال آموزش دیدن و تجهیز به فنون نفوذ و اقناع در دو سطح عمومی و دولتی‌ها بود و در این راه از مؤسسات مالی خصوصی امریکا تغذیه شده است.

کشور‌های غربی و در رأس آن امریکا برای ایجاد تعادل جمعیتی به نفع خود و به عنوان یکی از سیاست‌های استراتژیک در دکترین دفاع ملی و سیاست خارجی به کاهش رشد جمعیت در جهان سوم به خصوص کشور‌های اسلامی پرداختند و اجرای آن را در قالب عمل به سه راهبرد دنبال کردند؛ راهبرد اول) تبدیل کشور‌های پرجمعیت به کشور‌های کم‌جمعیت و تجزیه آنها. راهبرد دوم) فشار بر سران کشور‌های در حال توسعه از جمله کشور‌های اسلامی به منظور کاهش میزان رشد طبیعی جمعیت در کشورشان به کمک مدیریت سیاسی در کشور‌های اسلامی و بهره‌گیری از سازمان بین‌المللی و راهبرد سوم) تغییر ارزش‌های جوامع در حال توسعه به ویژه مسلمان در این مسیر شبکه‌ای از مؤسسات دولتی و غیردولتی از خارج و داخل کشور‌های اسلامی مدیریت سیاسی این روند را برعهده داشتند.

دکترین جمعیتی امریکا را این مسئله کامل می‌کند که در آینده، کشور‌هایی بر جهان سلطه خواهند داشت و به عنوان کشور‌های مقتدر شناخته می‌شوند که دارای مؤلفه‌هایی باشند به وسعت سرزمین، منابع طبیعی و جمعیت از اهم این مؤلفه‌هاست. به همین دلیل است که به سرعت کشور‌هایی مانند هند و چین در حال قدرتمندشدن هستند یا کشور‌های اروپایی در حال متحدشدن برای تشکیل کشور اروپا با وسعت و جمعیت بالا.
گفتنی است در ابتدای دهه ۹۰ شمسی «مرکز عملیات‌های نظامی و غیرنظامی امریکا» که ذیل پنتاگون فعالیت می‌کند، سند دکترین امنیت ملی امریکا را منتشر کرد و در آن با صراحت گفت که تمام آژانس‌های سازمان ملل در ذیل این مرکز فعالیت می‌کنند.

 

آزادی نمازی‌ها قابل مذاکره نیست

 

بنابر این گزارش شرکت دارویی بایر آلمان که تولیدکننده قرص‌های ضدبارداری یاز و یاسمین است، با دلالی باقر و سیامک نمازی به بازار ایران راه پیدا کرد. این قرص‌ها تا سال‌ها در صدر لیست پرفروش‌ترین قرص‌های ضدبارداری کشور قرار داشت و در حالی که حاوی ماده خطرناکی به نام «دروسپیرنون» هستند، احتمال سکته مغزی را چند برابر می‌کند. برخی گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد تا سال‌ها از هر سه زوج یک زوج با استفاده از قرص ضد بارداری از بارداری ممانعت می‌کردند. همین یک موضوع گویای ابعاد جرم جمعیتی و امنیتی باقر نمازی علیه کشورمان است.

در این میان سیدحسین نقوی‌حسینی، نماینده مجلس به «جوان» می‌گوید: محاکمه و زندانی شدن نمازی طبق قوانین جمهوری اسلامی بوده و ورود به این پرونده از سوی کشور‌های غربی به منزله دخالت در امور داخلی ماست که اجازه نمی‌دهیم. وی می‌افزاید: این نوع شرط‌گذاری برای مذاکره کنسولی در قوانین بین‌المللی مرسوم نیست آن هم برای یک مجرم امنیتی که جرمش قابل گذشت نیست. بنابراین آزادی نمازی‌ها قابل مذاکره نیست.

 

نيلوفر امانی

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد