ما مقطعي را پشت سر مي گذاريم كه نه فقط دشمنان ما آن را تصور نمي كردند، بلكه برخي از دوستان نيز اميدي به تداوم انقلاب تا اين مرحله نداشتند

 

ما مقطعي را پشت سر مي گذاريم كه نه فقط دشمنان ما آن را تصور نمي كردند، بلكه برخي از دوستان نيز اميدي به تداوم انقلاب تا اين مرحله نداشتند؛ اين امام بود كه از ابتدا به پشتوانه نصرت الهي اين مسير مستدام را پيش بيني مي كرد.

 

 

در اين عصر معجزه اي رخ داد كه نظير آن را در عالم كمتر مي توان يافت، در مقابل اين نعمت، خداوند تكاليفي بر عهده ما قرار داده كه بايد به آنها عمل كنيم.

 

 

 

بين هر نعمت الهي و تكليفي كه به خاطر آن نعمت بر عهده ما قرار داده شده، تناسبي وجود دارد، براي تداوم اين نعمت الهي بايد تكليف متناسب با آن را به بهترين شكل انجام داد. همچنين بايد توجه داشته باشيم كه در اين پيروزي الهي چه بركاتي نصيب ما، ساير كشورهاي اسلامي و در نهايت بشريت شده است.ما قبل از انقلاب عليرغم ادعاهاي سران رژيم شاهنشاهي، نه توان تعمير هواپيما را داشتيم، نه حتي اجازه ورود به چنين عرصه اي را به ما مي دادند. آنها اگر وسيله اي را در اختيار ما قرار مي دادند، به خاطر نيازشان به فروش آن بود و فقط در حد استفاده جزيي از آن به ما آموزش مي دادند؛ براي استفاده از آن هم بايد از آنها اجازه مي گرفتيم.

 

 

ايران در قبل از انقلاب، نوكري بود كه منابع و معادنش را به هر قيمتي كه مي خواستند، مي خريدند و جنس خودشان را هم به هر قيمتي كه مي خواستند به او مي فروختند؛ هر شرطي هم مي خواستند براي استفاده از اجناسشان مي گذاشتند؛ هر فرماني هم كه مي دادند، بايد اجرا مي شد؛ در نهايت هم منت مي گذاشتند كه چون از دوستان ما هستيد ما كالاهايمان را به شما مي فروشيم! اما امروز به بركت انقلاب اسلامي از لحاظ علمي و تكنولوژي در جايگاه قابل اتكايي در دنيا قرار داريم.

 

وجه تمايز انقلاب اسلامي از ساير انقلاب ها

 

 

غالب تحولات اجتماعي در عالم به خاطر تغييرات و پيشرفت هاي مادي، رفاهي و اقتصادي بوده است، اما انقلاب اسلامي براي امري فراتر از مسائل مادي تحقق يافت و آن امر، زنده كردن حقيقت «كلمه الله هي العليا» است. آنچه انقلاب ما را از تمام انقلاب هاي عالم متمايز مي سازد اين است كه معيار انقلاب اسلامي، پيروزي حق، رشد انسانيت، مبارزه با ظلم و بي عدالتي، فراهم كردن زمينه براي تقرب به خدا و بهره مندي انسان از زندگي بي نهايت و ابدي آخرت است.نتيجه ساير انقلاب ها به زندگي مادي و رفاه دنيايي محدود مي شود؛ اما ثمرات انقلاب اسلامي مرز مادي ندارد و به دنيا محدود نمي شود. نتيجه اين انقلاب به سعادت انسان و زندگي بي پايان او ختم مي شود.

 

براي رسيدن به اين هدف بايد همه افراد جامعه حق و باطل را بشناسند، در تمام شئون زندگي خود دين و معارف اسلامي را مبنا قرار دهند، مسير اجتماعي، سياسي خود را بر اساس آن پي ريزي كنند و تابع حق باشند.وقتي هدف انقلاب اسلامي حق شد، بايد ببينيم طي چهل سال گذشته در اين زمينه چقدر پيشرفت كرده ايم و آيا پيشرفت ما متناسب با ساير جهات بوده است يا خير. امروز در زمينه هاي علمي و تكنولوژي، پيشرفت هاي قابل توجهي به دست آمده، در زمينه ديني نيز آثار ظاهري آن را كم و بيش در جامعه مي بينيم؛ اما اگر سوال شود كه آيا اين پيشرفت مطلوب بوده، احتمال دارد جواب قاطع مثبتي نداشته باشيم.امروز مشكلاتي مانند قانون شكني ، تخلف، رانت خواري و… در جامعه ما ديده مي شود، اگر چه اين مشكلات در همه كشورها وجود دارد، اما پس از گذشتن چهل سال از پيروزي انقلاب، وجود اين مشكلات در جامعه اسلامي مطلوب نيست.اين تخلفات ثمره عدم پايندي به فرهنگ ديني و شعائر ديني است؛ زيرا ما هر قدر بگوييم فلان نهاد بايد نظارت كند، يا فلان بخش بايد جلوگيري كند، افراد اين نهادها نيز از همين جامعه و از همين مردم هستند و اگر فرهنگ ديني نهادينه نشده باشد، ممكن است از اين افراد نيز تخلفي صادر شود و روشن است كه نمي توان براي هر ناظري ناظر ديگر قرار داد تا مشكلات برطرف شود. دين، بزرگ ترين عامل براي جلوگيري از فساد در جامعه است؛ زيرا موجب اصلاح ساير ابزار كنترلي جامعه مي شود. كسي كه متعهد به فرهنگ ديني است و خدا و معاد را در لحظه، لحظه زندگي اش مورد توجه قرار مي دهد، در شئون اجتماعي، سياسي نيز دست به تخلف نمي زند و قانونمدار مي ماند.اگر دين در جامعه رواج پيدا كند دزدي كم مي شود، تخلف از بين مي رود، مشكلات كم رنگ مي شود و مردم نسبت به قانون جامعه اسلامي متعهدتر مي شوند. بايد بعد ديني و فرهنگي جامعه تقويت شود. دين، اصالت دارد و مكمل ابعاد ديگر جامعه است و مي تواند جلوي تخلفات را بگيرد.

 

سخنراني آيت الله مصباح يزدي (دام ظله) در ديدار جمعي از مسئولان هوا فضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي؛ قم؛ ۲۷/۱۰/۹۷

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد