تقویم ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۷ را نشان می دهد و ملت قهرمان ایران و آزادگان جهان، در تدارک برگزاری چهلمین سال انقلاب مبارک اسلامی هستند… در خلال این جنب و جوش مقدس، پیگیری های هفت ساله و صد البته، مجدانه امام خامنه ای عزیز (حفظه ا…) نیز جواب می دهد و با تلاش نظام مند […]

تقویم ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۷ را نشان می دهد و ملت قهرمان ایران و آزادگان جهان، در تدارک برگزاری چهلمین سال انقلاب مبارک اسلامی هستند…

در خلال این جنب و جوش مقدس، پیگیری های هفت ساله و صد البته، مجدانه امام خامنه ای عزیز (حفظه ا…) نیز جواب می دهد و با تلاش نظام مند چند هزار صاحب نظر و استاد دانشگاه و حوزه و تنی چند از فرزانگان جوان، «طرح جامع الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» آماده می شود؛ سندی که افق مطلوب کشور را برای پنج دهه آینده، ترسیم و تدابیر موثر برای نیل به آن را طراحی کرده و با تحقق آنکه البته کاری عظیم و دشوار اما ممکن و شیرین است، کشور، راه پیشرفت را خواهد پیمود و طلیعه مبارک تمدن نوین اسلامی- ایرانی در زیست بوم ایران رخ خواهد نمود(۱)؛ پس، معظم له مرقوم می نمایند:

۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از ابلاغ نسخه نهایی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سیاست های کلی نظام را برای انطباق با الگو بازنگری نماید.

۲ مجلس شورای اسلامی، تمهیدات لازم را برای تهیه و تصویب طرح ها و لوایح برنامه ای در چارچوب نسخه نهایی آن مقرر سازد.

۳ دولت، فارغ از ملاحظات زودگذر، از ذخیره مدیریتی و کارشناسی خود در مرکز و استان ها برای ارتقای آن استفاده کند.

۴ شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، در حیطه وظایف خود به بررسی و ارائه پیشنهاد نسبت به این نسخه از الگو بپردازند.

۵ دانشگاه ها و حوزه های علمیه و صاحب نظران، با ارائه پیشنهادهای مشخص برای ارتقای آن، در ترسیم هدف و مسیر پیشرفت کشور مشارکت جویند.

۶ مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت با مشورت مراجع مخاطب در بالا، برنامه زمانی بررسی نسخه حاضر الگو از سوی آنها را تنظیم و نظرات و پیشنهادهای تکمیلی را دریافت و دقیقا بررسی و بهره برداری کند و نسخه ارتقاءیافته الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت را «حداکثر ظرف دو سال» برای تصویب و ابلاغ ارائه نماید.

۷ صداوسیما و دستگاه های تبلیغی و اطلاع رسانی رسمی کشور، اخبار فعالیت های یادشده را منتشر نمایند.

معظم له سپس تصریح می کنند: «ان شاءالله از ابتدای قرن پانزده هجری شمسی اجرای الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی با مقدمات کافی و سرعت مطلوب آغاز شود و امور کشور بر مدار آن قرار گیرد.»

اما در «طرح جامع الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» که به امضای رهبر فرزانه انقلاب رسیده، «افق» نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، این طور ترسیم شده است:

در سال ۱۴۴۴ هجری شمسی مردم ایران:

 

– دیندار و عموما پیرو قرآن کریم، سنت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بوده و با سبک زندگی و خانواده اسلامی ایرانی و روحیه جهادی، قانون مدار، پاسدار ارزش ها و هویت ملی و میراث انقلاب اسلامی، تربیت یافته به تناسب استعداد و علاقه تا عالی ترین مراحل معنوی و علمی و مهارتی و شاغل در حرفه متناسب اند و از احساس امنیت، آرامش، آسایش، سلامت و امید به زندگی در سطح برتر جهانی برخوردارند.

تا سال ۱۴۴۴ جمهوری اسلامی ایران:

– پیشتاز در تولید علوم انسانی- اسلامی و فرهنگ متعالی در سطح بین المللی تبدیل شده و در میان پنج کشور پیشرفته جهان در تولید اندیشه، علم و فناوری، جای گرفته و از اقتصادی دانش بنیان، خوداتکا و مبتنی بر عقلانیت و معنویت اسلامی، برخوردار و دارای یکی از ده اقتصاد بزرگ دنیا است.

– تا آن زمان، سلامت محیط زیست و پایداری منابع طبیعی، آب، انرژی و امنیت غذایی با حداقل نابرابری فضایی در کشور فراهم شده؛ کشف منابع، خلق مزیت ها و فرصت های جدید و وفور نعمت برای همگان با رعایت عدالت بین نسلی حاصل شده است.

– فقر، فساد و تبعیض در کشور ریشه کن گردیده و تکافل عمومی و تامین اجتماعی جامع و فراگیر و دسترسی آسان و همگانی به نظام قضایی عادلانه تامین شده است.

– در آن زمان از تداوم رهبری فقیه عادل، شجاع و توانمند و ضمانت کافی برای سیاست ها، قوانین و نظامات مبتنی بر اسلام برخوردار بوده و همچنان با اتکا به آرای عمومی از طریق مشارکت آزادانه مردم در انتخابات به دور از تهدید ثروت و قدرت و با بهره گیری نظام مند از مشورت جمعی نخبگان اداره می شود و قدرت کامل برای دفاع بازدارنده از عزت، حاکمیت ملی و استقلال، امنیت همه جانبه و تمامیت ارضی خویش را حفظ کرده و عامل اصلی وحدت و اخوت اسلامی، ثبات منطقه ای و عدالت و صلح جهانی است.

 

 

– از نظر سطح کلی پیشرفت و عدالت، در شمار چهار کشور برتر آسیا و هفت کشور برتر دنیا شناخته می شود و دارای ویژگی های برجسته جامعه اسلامی و خاستگاه تمدن نوین اسلامی ایرانی است.

«مبانی» نظام نیز در «طرح جامع الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» به طور مبسوط شرح داده شده که در اینجا از هر یک از این مبانی، صرفا به یک جمله اکتفا می کنیم:

– مبانی خداشناختی: خدامحوری و توحید، اساس و محور بنیادین حیات فردی و اجتماعی مومنان است.

– مبانی جهان شناختی: خداوند جهان مادی را در خدمت انسان که امانتدار و آبادکننده آن است، قرار داده که در صورت بهره برداری کارآمد و عادلانه، تامین کننده نیازهای او است.

– مبانی انسان شناختی: با توجه به مبادی پیش گفته، انسان دارای حقوقی از جمله حق حیات معقول، آگاهی، زیست معنوی و اخلاقی، دینداری، آزادی توام با مسئولیت، تعیین سرنوشت و برخورداری از دادرسی عادلانه است.

– مبانی جامعه شناختی: بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه، خانواده است که نقشی بی بدیل در تولید، حفظ و ارتقای فرهنگ جامعه دارد.

– مبانی ارزش شناختی: اصول ارزش ها از طریق عقل و فطرت، و تفصیل آن از طریق کتاب و سنت قابل کشف است.

– مبانی دین شناختی: خردورزی و تمسک به دانش بشری و تجارب عقلایی، مورد تاکید اسلام است و وحی، مایه شکوفایی عقل محسوب می شود و از این رو تمدن سازی و پیشرفت اسلامی افزون بر تکیه بر اصول، ارزش ها و تعالیم اسلامی، مبتنی بر عقل و دانش بشری نیز هست.

«طرح جامع الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت»

 

سپس به تبیین «آرمان ها» پرداخته و تصریح می کند:«اهم ارزش های تشکیل دهنده «حیات طیبه» عبارت است از: معرفت به حقایق، ایمان به غیب، سلامت جسمی و روانی، مدارا و همزیستی با همنوعان، رحمت و اخوت با مسلمانان، مقابله مقتدرانه با دشمنان، بهره برداری کارآمد و عادلانه از طبیعت، تفکر و عقلانیت، آزادی مسئولانه، انضباط اجتماعی و قانون مداری، عدالت همه جانبه، تعاون، مسئولیت پذیری، صداقت، نیل به کفاف، استقلال، امنیت و فراوانی»

«رسالت» جمهوری اسلامی نیز چنین توصیف شده است: «ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران، حرکت عقلانی، مومنانه و متعهدانه در جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی متناسب با آرمان ها در زیست بوم ایران داشته باشند.»

در این سند جامع، پس از «افق نگاری»، «تبیین مبانی»، «توصیف آرمان» و «رسالت» نظام، ۵۶ راهبرد و راهکار، آمده که در جای خود، نیازمند مداقه و تحلیل کارشناسان متخصص و مرتبط با هر بند است.

علی ایحال، این قلم، علی رغم بضاعت بسیار اندک علمی اما به مدد بیانات امام خامنه ای عزیز، توضیحاتی در پیرامون این منشور مهم انقلاب ارائه می دهم:

۱ نظام سلطه در طول دهه های گذشته، موفق شده که ساختارهای فکری یا به عبارت بهتر، مدل مطلوب خود برای تقسیم جهان را به دولت ها و ملت ها تحمیل نماید:

– در حوزه صنعت: جهان اول، جهان دوم و جهان سوم

– در حوزه اقتصاد و سیاست و فرهنگ: توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته

و بالاخره در حوزه جغرافیای سیاسی: خاور دور، خاورمیانه و خاور نزدیک

این ساختار فکری آنچنان در روح بسیاری از دولت ها و ملت ها رسوخ کرده که نظام برنامه ریزی خود را بر اساس این ساختار تنظیم می کنند، آنچنان که اگر جناب کدخدا به دولتی خطاب کند که شما موفق شده اید از جهان سوم، خودتان را به جهان دوم برسانید، گویی که فتح الفتوحی حاصل شده است!

(فتح الفتوح خواندن برجام را هم باید از این زاویه نگاه کنید!)

امام خامنه ای عزیز (حفظه ا…) اما در مواجهه با این از خود بیگانگی، این طور واکنش نشان می دهند:

«باید مغزهای متفکر استاد و دانشجوی ما بسیاری از مفاهیم حقوقی، اجتماعی و سیاسی را که شکل و قالب غربی آنها در نظر بعضی مثل وحی منزل است و نمی‏شود درباره‏اش اندک تشکیکی کرد، در کارگاه های تحقیقاتی عظیم علوم مختلف حلاجی کنند؛ روی آنها سوال بگذارند؛ این جزمیت ها را بشکنند و راه های تازه‏ای بیابند؛ هم خودشان استفاده کنند و هم به بشریت پیشنهاد کنند. .. امروز کشور ما از دانشگاه این را می‏خواهد. .. یقین بدانید یکی از چیزهایی که امروز مورد توجه سرویس های اطلاعاتی است، این نکته است که ببینند چگونه می‏توانند دانشجوی بیدار و آگاه ایرانی را از آن راهی که می‏تواند به اعتلای کشور بینجامد، منصرف کنند و مانعش بشوند…»(۲)

از نگاه معظم له، اگر استاد و دانشجو، آموزه های غرب را بسان «وحی منزل» فرض کند، طبیعتا اگر فرداروزی، عهده دار مسئولیتی شود، کشور را مبتنی بر همین «وهم» و خیال، مدیریت خواهد کرد- همچنان که در چهار دهه گذشته، چنین مدیرانی کم نداشته ایم- که این، هم غلط است، هم خطا است و هم خطرناک. ..

«در چشم بسیاری از نخبگان ما، بسیاری از کارگزاران ما، مدل پیشرفت صرفا مدل های غربی است؛ معتقدند که توسعه و پیشرفت را باید از روی مدل هایی که غربی‏ها برای ما درست کرده‏اند، دنبال و تعقیب کنیم؛ امروز در چشم کارگزاران ما این است؛ این، هم غلط است، هم خطا است و هم خطرناک است… غربی‏ها در تبلیغات خیلی ماهرند؛ یعنی ماهر شده‏اند؛ در طول این دویست، سیصد سالی که کار تبلیغاتی پی‏درپی می کنند، با تبلیغات موفق خودشان توانسته‏اند این باور را در بسیاری از ذهن ها به وجود بیاورند که توسعه‏ یافتگی مساوی است با غرب و غربی شدن! هر کشوری بخواهد کشور توسعه‏یافته‏ای محسوب بشود، بایستی غربی بشود! این تبلیغات آنها است؛ هر کشوری که از الگوهای موجود غرب فاصله داشته باشد، توسعه‏یافته نیست! و هرچه فاصله‏اش بیشتر، فاصله‏اش از توسعه‏یافتگی بیشتر! این طوری می خواهند جا بیاندازند و متاسفانه در ذهن ها جا انداخته‏اند؛ ما حالا باید برای شکستن این طلسم فکر کنیم؛ کدام طلسم؟ این طلسم که کسی تصور کند که پیشرفت کشور باید لزوما با الگوهای غربی انجام بگیرد؛ این وضعیت کاملا خطرناکی برای کشور است…»(۳)

 

معظم له تصریح می کنند:

 

«انسان در منطق غرب و اومانیزم غربی، به کلی با این انسانی که در منطق اسلام هست، تفاوت دارد. انسان در الگو و نگاه اسلامی، موجودی است هم طبیعی و هم الهی؛ دو بعدی است اما در نگاه غربی، انسان یک موجود مادی محض است و هدف او لذت‏جویی، کامجویی و بهره‏مندی از لذائذ زندگی دنیا است؛ که محور پیشرفت و توسعه در غرب، انسان سودمحور است اما در جهان‏بینی اسلام، ثروت و قدرت و علم، وسیله‏اند برای تعالی انسان؛ در جهان‏بینی غربی، ثروت و قدرت و علم، هدف اند؛ اگر انسان ها تحقیر بشوند، ملت ها تحقیر بشوند، میلیون ها انسان در جنگ ها لگدمال بشوند و کشته بشوند، برای اینکه کشوری به قدرت یا به ثروت برسد یا کمپانی‏هایی سلاح های خودشان را بفروشند؛ ایرادی ندارد! تفاوت منطقی، این است…»(۴)

۲ مهم ترین وظیفه ولی فقیه، حفظ جهت گیری صحیح نظام بوده و برای این وظیفه خطیر نیز لازم است تا امام جامعه، شاخصه های نظام را به دقت تفسیر کند(۵)؛ بر این اساس، امام خامنه ای(حفظه ا…)، پس از تدوین سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام یا همان سند «ایران در افق ۱۴۰۴»، تلاش کرده اند تا به فراخور شرایط کشور در داخل، منطقه و جهان، زوایا و احیانا انحرافات موجود در آن سند را به تدریج مرتفع نمایند که:

– نام گذاری دهه پیشرفت و عدالت در سال ۸۷ و در جوار بارگاه منور امام هشتم(ع).

– سخنرانی با موضوع سبک زندگی در سال ۹۱ و در سفر به خراسان شمالی.

– اقتصاد مقاومتی از سال ۸۹ تاکنون.

– انتخاب شعارهای اقتصادی در ۱۰ سال گذشته.

– سلسله نشست های اندیشه راهبردی

و بیانیه راهبردی گام دوم در همین جهت بوده است.

معظم له بر اساس همین رویکرد، فرایند پنجگانه(۶) «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» را در مقابل سه گانه های نظام سلطه- که در بالا آمد- طراحی کرده اند که عبارتند از:

الف) انقلاب اسلامی: «منظور ما از انقلاب اسلامی یعنی همان حرکت و جنبش انقلابی که نظام مرتجع و قدیمی و فاسد را سرنگون می کند و زمینه را برای ایجاد نظام جدید آماده می کند. ..»(۷)

ب) نظام اسلامی: «یعنی طرح مهندسی و شکل کلی اسلامی را در جایی پیاده کردن…»(۸) «یعنی هندسه عمومی جامعه، اسلامی بشود. ..»(۹)

ج) دولت اسلامی: «یعنی همه کارگزاران نظام اسلامی باید جهت گیری ها و رفاه اجتماعی و فردی و رابطه شان با مردم را با معیارهای اسلامی تطبیق دهند؛ بعد هم باید آن جهت گیری ها را در مد نگاه شان قرار دهند و به سرعت به سمت آن جهت گیری ها حرکت کنند… دولت اسلامی فقط به شکم و مسکن و آسایش و آرامش ظاهری زندگی مردم اکتفا نمی کند؛ به اخلاق آنها، به دین آنها، به صراط مستقیمی که جوان های آنها باید بروند، به آموزش و پرورش آنها، به رشد علمی آنها، به رشد دینی و تقوایی آنها هم اهمیت می دهد؛ این‏جور نیست که ما بگوئیم آن دیگر کار دولت نیست؛ نه، دولت باید بسترهای لازم را برای جریان اندیشه‏ درست و اخلاق فاضله در کشور به وجود بیاورد…»(۱۰)

د) جامعه اسلامی: «یعنی جامعه ای که در آن آرمان های اسلامی، اهداف اسلامی و آرزوهای بزرگی که اسلام برای بشر ترسیم کرده است، تحقق پیدا کند…»(۱۱) «تا وقتی مرحله دولت اسلامی به طور کامل محقق نشده، نوبت به تشکیل جامعه اسلامی نمی رسد و در این صورت، موضوع سبک زندگی اسلامی نیز صرفا در سطح گفتمان سازی در جامعه باقی خواهد ماند…»(۱۲)

ذ) امت یا تمدن اسلامی: «اگر کشور اسلامی به وجود آمد، آن وقت برای مسلمان های عالم، الگو و اسوه می شویم، لتکنوا شهداء علی الناس…»(۱۳) «… آن وقت تمدن اسلامی به وجود خواهد آمد و فرهنگ اسلامی، فضای عمومی بشریت را فراخواهد گرفت. ..»(۱۴) «تحقق مرحله تمدن اسلامی بدون الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت ممکن نیست…»(۱۵)

از نگاه معظم له، «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» دارای «ویژگی هایی» است:

– منطقی و مستمر(۱۶)

– فرایند طولانی و دشوار(۱۷)

– پویایی و پیش روندگی(۱۸)

همچنین تحقق «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» دارای «الزاماتی» است:

– کامل کردن مبانی معرفتی نظام(۱۹)

– کامل کردن بنای نظام، بر اساس مبانی معرفتی آن(۲۰)

– تقوای فردی و تقوای جماعت و امت(۲۱)

– استقامت و پایداری(۲۲)

و. .. بالاخره، «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» قرار است که نظام و ملت را به این نقاط و اهداف برساند:

– تشکیل کشور اسلامی(۲۳)

– بازگشت معنویت به زندگی بشر(۲۴)

– کمال معنوی و الهی انسان ها در سایه جامعه اسلامی(۲۵)

– فراگیر شدن فرهنگ اسلامی در فضای عمومی بشریت(۲۶)

– زمینه سازی برای ظهور بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه(۲۷)

همین جا ذکر این نکته ضروری است که نظام سلطه همواره در تلاش بوده و هست تا در دستگاه محاسبه خواص، اخلال ایجاد کند! بدین معنا که خواص را به سمتی سوق می دهد که در تحلیل گذشته و حال نظام، به اشتباه بیفتند؛ بدیهی است که وقتی شما گذشته و حال را اشتباه، تحلیل کنید؛ برای آینده نظام هم به اشتباه «سناریو» می نویسید؛ این خطای راهبردی در دایره بسیار گسترده ای در چهار دهه گذشته، وجود داشته است: از آن مسئول دلسوزی که افق نظام را «ژاپن اسلامی» توصیف کرد! تا آن مسئولی که درصدد بود تا دومین قطعنامه ۵۹۸ را نیز به نظام تحمیل کند!؛ موضوعی که رهبر فرزانه انقلاب، از آن به حرکت های «هفت و هشتی، زیگزاگی و به این در و آن در زدن» تعبیر می کنند:

«وقتی می گوئیم الگوی ایرانی- اسلامی یعنی یک نقشه جامع… بدون نقشه جامع، دچار سردرگمی خواهیم شد؛ همچنان که در طول این سی سال، به حرکت های هفت و هشتی، بی هدف و زیگزاگ مبتلا بودیم و به این در و آن در زدیم؛ گاهی یک حرکتی را انجام دادیم، بعد گاهی ضد آن حرکت و متناقض با آن را- هم در زمینه فرهنگ، هم در زمینه اقتصاد و هم در زمینه های گوناگون- انجام دادیم! این به خاطر این است که یک نقشه جامع وجود نداشته است؛ این الگو، نقشه جامع است؛ به ما می گوید که به کدام طرف؟ به کدام سمت؟ برای کدام هدف داریم حرکت می کنیم؟…»(۲۷)

البته در این میان، نباید از خیانت سازمان برنامه نیز غافل شد، نهادی که فارغ از اینکه چه دولتی و با چه رویکردی بر سر کار بوده، جریان نفوذ، «شلنگ تخته» های خود را انداخته و وقاحت را تا آنجا پیش برده که همایشی با عنوان «۷۰ سال نظام برنامه ریزی در ایران» برگزار می کند! که این یعنی قرار نیست، نظام برنامه ریزی در جمهوری اسلامی با دوران پهلوی فرقی داشته باشد!؛ قبلی ها بیش از سه دهه، سر مردم را با پیکان گرم کردند و اینها بیش از سه دهه با پراید!

بنابراین، از یک زاویه دیگر، «الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» عملیاتی است دقیق تا بر پایه آن:

– «گذشته» انقلاب، «تئوریزه»

– «حال» انقلاب، «تبیین»

– و برای «آینده» انقلاب، «سناریو» نوشته شود.

۳ در ذیل «طرح جامع الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت»- که در ۲۲ مهرماه ۱۳۹۷ به امضای رهبر فرزانه انقلاب رسید- باید متذکر شویم که این نخستین بار نیست که معظم له انگشت اشاره شان را به افق ۵۰ سال آینده ایران اسلامی گرفته اند و لذا صرفا برای یادآوری به سه سخنرانی معظم له اشاره می شود:

– «شما برای پنجاه سال آینده برنامه ریزی کنید؛ توقع ما این است؛ منظورم در زمینه علم است؛ هدف را این قرار بدهیم که پنجاه سال بعد، کشور شما یکی از مراجع عمده و درجه اول علمی دنیا باشد… انگلیسی ها با زرنگی، زبان خودشان را زبان علم و زبان بین المللی کرده اند و هرچه شما می خواهید یاد بگیرید و هرچه می خواهید بخوانید، مجبورید زبان آنها را یاد بگیرید، شما کاری کنید که در پنجاه سال آینده، همین نیاز به زبان فارسی شما باشد، این، یک آرزوست؛ یک قله است؛ مثل قله دماوند، مثل قله توچال، که نگاه کردن به آن، هیجان انگیز است؛ شوق رسیدن به آن، در دل همه به وجود می آید؛ اما چه کسانی می رسند؟ باید کفش و کلاهش را آماده کنید؛ بیشتر از آن، باید همتش را آماده کنید و راه بیفتید، من در نسل جوان کشورمان، این استعداد را می بینم. .. اگر ما مسئولان این استعداد را نشناسیم، گناه ماست؛ اگر خود نسل جوان، این ظرفیت را نشناسد، گناه اوست؛ گناه هم نتیجه خودش را دارد؛ از راه ماندن و به مقصود نرسیدن است اما اگر چشم را باز کنیم، راه را پیدا کنیم، همت بگماریم و هدف را گم نکنیم، بدون تردید خواهیم رسید…»(۲۸)

– «دنیا را برای آخرت نباید ترک کرد، همچنان که آخرت را نباید فدای دنیا کرد؛ در یک روایتی می فرماید: إعمل لدنیاک کانک تعیش ابدا؛ یعنی برنامه ریزی دنیا را فقط برای چند روزه زندگی خودت نکن! برای پنجاه سال برنامه ریزی کن! این را مسئولان کشور، مسئولان برنامه های عمومی مردمی باید مورد توجه شان قرار بدهند؛ نگوئیم ما که معلوم نیست پنجاه سال دیگر زنده باشیم، چرا برنامه ریزی کنیم؟ نخیر! جوری برنامه ریزی کن که گوئی بناست تا آخر دنیا زنده باشی؛ همچنان که اگر برای خودت و به نفع خود بخواهی برنامه ریزی کنی، با چه جدیت و دقتی می کنی، برای نسل های آینده هم که تو در آن وقت نیستی، همان جور برنامه ریزی کن؛ نقطه مقابل هم «و إعمل لآخرتک کانک تموت غدا»؛ برای آخرتت هم جوری عمل کن مثل اینکه فردا بناست از این دنیا بروی یعنی هم برای دنیا سنگ تمام بگذار، هم برای آخرت سنگ تمام بگذار؛ پیشرفت اسلامی و پیشرفت در منطق انقلاب یعنی این؛ یعنی همه جانبه…»(۲۹)

– «۳۷سال از عمر جمهوری اسلامی گذشته است و دشمن در این ۳۷ سال با همه تلاش ها هیچ غلطی نتوانسته بکند؛ این درست است اما دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد! برنامه های درازمدت دارند، همین طور که ما برای پنجاه سال آینده فکر می کنیم، او هم برای پنجاه سال آینده فکر می کند؛ این حرکت در ایران منحصر نماند، تداوم پیدا کرد و در جاهای مختلف و به شکل های مختلف گسترش پیدا کرد؛ او در فکر این است که تداوم این حرکت را درهم بشکند؛ ما بایستی نگذاریم؛ چه کسی باید نگذارد؟ شما جوان ها؛ فردا مال شما است؛ هم خودتان را به معنای واقعی کلمه بسازید، هم ثابت قدم بمانید…»(۳۰)

۴ سخن در این خصوص، بسیار است و مجال اندک و لذا به همین نکته بسنده می کنیم که خداوند متعال می فرماید: «یا ایها الذین آمنوا إن تطیعوا الذین کفروا یردوکم علی اعقابکم فتنقلبوا خاسرین؛ ای کسانی که ایمان آورده اید اگر از کافران اطاعت کنید، شما را از دین اسلام باز به کفر برمی گردانند؛ آنگاه شما هم از زیانکاران خواهید شد.»(۳۱)

آنچنانکه ذکر شد، رهبر فرزانه انقلاب طی سال های اخیر، بارها به تشریح برنامه پنج مرحله ای «نظام سازی» یا «زنجیره تمدن اسلامی» پرداخته اند و به دفعات، با تصریح بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همچنان در مرحله «دولت اسلامی» است، نسبت به خطر «درجازدن» هشدار داده و لزوم حرکت از مرحله دولت اسلامی به جامعه اسلامی را گوشزد کرده اند!؛ قابل توجه و تامل اینجا است که ناخدای انقلاب نیز همچون حضرت امام(ره) تصریح کرده اند که یکی از مهم ترین عوامل حرکت از یک مرحله به مرحله بعد، «شکر» است…

«در همه این حوادثی که شما دست قدرت الهی را پشت سر آن می بینید و برکاتش را مشاهده می کنید، باید شکر کرد؛ اگر شکر کردیم می ماند؛ اگر شکر نکردیم، گرفته می شود؛ اگر ملت ایران شکر انقلاب را نکرده بود، انقلاب می رفت؛ کما اینکه در بعضی جاهای دیگر انقلاب شد اما بلد نبودند شکر کنند، انقلاب از دست شان رفت؛ نه فقط انقلاب را از دست دادند که بیست سال، سی سال هم عقب افتادند؛ شکرگذاری فقط به این نیست که آدم بگوید الهی شکر یا سجده شکر کند بلکه به این است که انسان به لوازم این نعمت عمل کند؛ ملت ایران عمل کرد، در هر میدانی که لازم بود، حاضر شدند، آنجایی که فداکاری لازم بود، فداکاری کردند؛ جان و مال و عزیزان و فرزند و حیثیت و آبرو، همه را به میدان آوردند؛ نمی خواهم بگویم تک تک مردم ایران این کار را کردند لکن یک جمع عظیمی، یک اکثریت قابل توجهی این جوری عمل کردند، خدای متعال هم پاسخ داد و انقلاب را برای شان حفظ کرد؛ امروز انقلاب از روز اولی که پیروز شد، قویتر، پرقدرت تر و برای آینده، قادر بر برنامه ریزی بیشتر است»(۳۲)

 

پینوشت :

۱ بخشی از متن فراخوان رهبر معظم انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت- ۲۲/۷/۱۳۹۷

۲ بیانات در دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر- ۹/۲/۱۳۷۹

۳ بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد- ۲۵/۲/۱۳۸۶

۴ همان

۵ «ولایت فقیه، جایگاه مهندسی نظام و حفظ خط و جهت نظام و جلوگیری از انحراف به چپ و راست است؛ این اساسی‏ترین و محوری‏ترین مفهوم و معنای ولایت ‏فقیه است…» (بیانات امام خامنه ای در پانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)- ۱۴/۰۳/۱۳۸۳)

۶ «یک زنجیره منطقی وجود دارد؛ ما یک انقلاب اسلامی داشتیم؛ بعد، نظام اسلامی تشکیل دادیم؛ مرحله بعد، تشکیل دولت اسلامی است؛ مرحله بعد، تشکیل کشور اسلامی است؛ مرحله بعد، تمدن بین الملل اسلامی است…» (۶/۸/۸۳ و ۲۴/۷/۹۰)

۷ بیانات در جمع مسئولان نظام- ۲۴/۷/۹۰

۸ بیانات در جمع مسئولان نظام- ۱۲/۹/۷۹

۹ بیانات در جمع مسئولان نظام- ۲۱/۹/۸۰

۱۰ بیانات در دیدار رئیس جمهور و هیئت وزیران- ۸/۶/۱۳۸۴

۱۱ همان

۱۲ بیانات در دیدار اعضای شورای عالی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت- ۶/۲/۹۵

۱۳ بیانات در جمع مسئولان نظام- ۲۱/۹/۸۰

۱۴ خطبه های نماز جمعه رهبر معظم انقلاب- ۲۸/۵/۸۴

۱۵ بیانات در دیدار اعضای شورای عالی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت- ۶/۲/۹۵

۱۶ بیانات در جمع دانشجویان کرمانشاه- ۲۴/۷/۹۰

۱۷ بیانات در جمع مسئولان نظام- ۲۱/۹/۸۰

۱۸ همان

۱۹ بیانات در جمع دانشجویان نمونه و نمایندگان تشکل های دانشجویی- ۲۵/۷/۸۵

۲۰ همان

۲۱ خطبه های نماز جمعه رهبر معظم انقلاب- ۲۸/۵/۸۴

۲۲ بیانات در جمع مسئولان نظام- ۲۱/۹/۸۰

۲۳ بیانات در جمع دانشجویان نمونه و نمایندگان تشکل های دانشجویی- ۲۵/۷/۸۵

۲۴ همان

۲۵ خطبه های نماز جمعه رهبر معظم انقلاب- ۲۸/۵/۸۴

۲۶ همان

۲۷ بیانات در جمع اساتید، فضلا و طلاب حوزه علمیه قم در مدرسه فیضیه- ۱۴/۷/۷۹

۲۸ بیانات در دیدار دانشگاهیان سمنان- ۱۸/۸/۸۵

۲۹ بیانات در اجتماع مردم بجنورد- ۱۹/۷/۹۱

۳۰ بیانات در دیدار اعضای انجمن های اسلامی دانش آموزان- ۱/۲/۹۵

۳۱ سوره مبارکه آل عمران / ۱۴۹

۳۲ بیانات در دیدار بسیجیان- ۳/۹/۹۵   

سید محسن میرخانی

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد