پس از اقدامات مخرب افرادی در حین اعتراضات در عراق، مرجعیت عراق از شرکت‌کنندگان در تظاهرات‌های مسالمت آمیز خواست تا صفوف خود را مشخص کرده و افراد مخرب را بیرون برانند.

پس از اقدامات مخرب افرادی در حین اعتراضات در عراق، مرجعیت عراق از شرکت‌کنندگان در تظاهرات‌های مسالمت آمیز خواست تا صفوف خود را مشخص کرده و افراد مخرب را بیرون برانند.

آیت‌ا… سید علی سیستانی، مرجعیت عالی قدر عراق دیروز در پیامی که توسط عبدالمهدی الکربلائی در خطبه نماز جمعه در کربلاء ایراد شد، تاکید کرد: ما راهی جز نصیحت و ارشاد کردن نداریم و این مردم هستند که باید گزینه اصلح را انتخاب کنند.

آیت‌ا… سیستانی در پیام خود آورده است: دشمنان و دست‌نشانده‌هایشان برای گسترش آشوب و جنگ داخلی و بازگشت دیکتاتوری برنامه‌ریزی می‌کنند.

مرجعیت عالی عراق همچنین بر حرام بودن تعدی به شرکت‌کنندگان در تظاهرات‌های مسالمت آمیز تاکید کرد.
آیت‌ا… سیستانی هشدار داد نادیده گرفتن مطالبات برحق مردم هزینه‌های سنگینی برای همه در عراق به دنبال خواهد داشت.

آیت‌ا… سیستانی با تسلیت به بازماندگان کشته‌های اتفاقات روزهای اخیر و آرزوی شفای عاجل برای زخمی‌ها گفته است که مرجعیت بار دیگر بر حمایت از تظاهرات مسالمت آمیز و مطالبات برحق آنها تاکید می‌کند.

مرجعیت عالی دینی همچنین تلویحا از عملکرد دستگاه‌های امنیتی در تعامل با تظاهرکنندگان انتقاد کرده و گفته است که به نظر می‌رسد که دستگاه‌های ذیربط در تعامل با تحولات روزهای اخیر و جلوگیری از خونریزی، ناتوانی واضحی را به نمایش گذاشتند.

آیت‌ا… سیستانی از مجلس عراق خواست شرایط را برای

انتخابات سالم و پاک که انعکاس دهنده اراده ملت عراق از طریق انتخابات باشد، فراهم کند.
مرجعیت عالی دینی عراق همچنین از اتفاقات روزهای اخیر به ویژه در ناصریه و نجف اشرف ابراز تاسف کرده و گفته است که در این اتفاقات خون‌های زیادی ریخته شده و به بسیاری از مایملک خصوصی و عمومی آسیب رسیده و تخریب شده است.
مرجعیت عالی دینی عراق همچنین بر ضرورت حفاظت از دارایی‌های عمومی و خصوصی و ضرورت عدم ترک این دارایی‌ها برای تخریب توسط گروه‌های نفوذی تاکید کرده است.

عبدالمهدی استعفا می‌کند

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که نامه‌ای رسمی را درباره استعفایش به مجلس ارائه می‌دهد.
عبدالمهدی در بیانیه خود اعلام کرده است: به خطبه مرجعیت عالی دینی با توجه بسیار گوش دادم که در آن ذکر کرده‌اند ” با توجه به شرایط دشواری که کشور شاهد آن است و آن ناتوانی آشکاری که در تعامل گروه‌های ذی‌ربط با تحولات دو ماه اخیر و ناتوانی در تضمین حقوق و ممانعت از ریختن خون‌ها نمود پیدا کرده است، از مجلس که دولت از آن شکل گرفته است، خواسته می‌شود تا در گزینه‌های خود در این خصوص تجدید نظر کرده و براساس منافع عراق رفتار کند”، برای پاسخ به این دعوت و تسهیل و تسریع در انجام آن در سریعترین زمان ممکن، نامه‌ای رسمی را درباره درخواست استعفایم از ریاست دولت کنونی به مجلس محترم عراق ارائه خواهم داد تا مجلس بتواند در گزینه‌های خود بازنگری کند. ابوجهاد الهاشمی، مدیر دفتر نخست‌وزیر عراق هم استعفای خود را اعلام کرد.
برخی از احزاب سیاسی عراق بیانیه دیروز مرجعیت را به مثابه سلب اعتماد از دولت «عادل عبدالمهدی» دانستند.
حزب الدعوه اسلامی به رهبری «نوری المالکی»، فراکسیون «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق و فراکسیون «سائرون» مورد حمایت مقتدا صدر بیانیه مرجعیت دینی را به مثابه سلب اعتماد از دولت عبدالمهدی دانستند.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد