رهبر معظم انقلاب، امسال را سال رونق توليد ناميدند. ايشان با تكيه به نظر كارشناسان اقتصادي، رونق توليد را برطرف كننده بيكاري، تورم، فقر، معضل نظام بانكي، مسئله ارزش پول ملي و موضوع كسري بودجه دولت دانستند

 

رهبر معظم انقلاب، امسال را سال رونق توليد ناميدند. ايشان با تكيه به نظر كارشناسان اقتصادي، رونق توليد را برطرف كننده بيكاري، تورم، فقر، معضل نظام بانكي، مسئله ارزش پول ملي و موضوع كسري بودجه دولت دانستند و از طرفي توليد را نه فقط در بعد صنعتي، كه در زمينه هايي چون دامداري(حتي در حد تربيت چند دام در منزل)، صنايع دستي بزرگ و كوچك و خانگي و نيز صنايع دانش بنيان دانستند.

 

 

مقام معظم رهبري در سخنراني مبسوط خود در اجتماع پر شور زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي(ع)، علاوه بر بيان راه هاي رسيدن به رونق توليد، آفت ها و موانع پيش روي اين آرمان را تشريح نمودند. ما ضمن نگاه كوتاهي به سخنان مهم ايشان، به نقاط مورد تاكيد معظم له اشاره مي كنيم:

 

 

۱٫ مقدمات و پيش نيازها

 

 

رونق توليد تمهيداتي دارد. زمينه هايي كه تا آنها محقق نشوند حصول اين هدف ناممكن مي نمايد. مقدمات رونق توليد را شايد بتوان به مثابه موتور محركه اي دانست كه يك خودرو در بديهي ترين حالت، به آن نياز دارد. بعضي از اين پيش نياز ها كه رهبري به آنها تصريح فرموده اند از قرار زير است:

 

– مديريت جهادي: مديريت هاي فشل و منفعل و از سر بي دردي آفت بزرگي است كه كشور را به حالت درجا نگه داشته يا به قهقرا مي برد. يكي از ثمرات مبارك انقلاب ما، مديريت جهادي است كه همواره با شاخصه ايثار و از خود گذشتگي شناخته مي شود. اين نوع مديريت هر چه شرايط، پيچيده و دشوارتر باشد پوياتر، بانشاط تر و با انگيزه بيشتري ظاهر مي گردد.

 

راهبرد مديريت جهادي در جنگ تحميلي و موقعيت هاي سخت كشور، غير قابل انكار است. كمك رساني در سيل اخير كه بيشتر استان هاي كشور را فرا گرفت با همين نگاه، مديريت مي شود. از ويژگي هاي مديريت جهادي كه رهبري به آن اشاره فرمودند «تلاش، اخلاص براي خدا و نه در انديشه كيسه خود! عالمانه و كارآمد بودن» است.

– تكيه بر اقتصاد مقاومتي: تحريم هاي سنگين دشمن، به قصد از پاي در آوردن كشور است. رهبري معظم همواره در ديدارهاي خود با اقشار مختلف مردم بر اين نكته تاكيد مي كنند كه راه برون رفت از حصار تحريم، اقتصاد مقاومتي است و توان توليد داخلي از شرايط مهم اين نوع اقتصاد مي باشد و اساسا درون زا بودن اقتصاد مقاومتي، به مفهوم رونق توليد داخلي است.

 

– تغيير نگاه مسئولان به غرب: حسن ظن به غرب و چشم اميد به كمك آنها با اعتقاد و اعتماد به داشته هاي خود در تضاد است. متاسفانه هنوز در كشور ما كساني وجود دارند كه مقياس خوبي و بدي هايشان ترازوي غرب است. اما آنان كه دست اندر كار رونق توليد هستند، بايد حتي از گوشه نگاهي به غرب – اين سراب بي حقيقت – دريغ ورزند وگر نه نقض غرض پيش خواهد آمد.

 

امام خامنه اي در اين باره گفتند:«امروزه مسئولين دولتي به اين نتيجه رسيده اند كه با غربي ها نمي شود در يك مسير حركت كرد.» ايشان همچنين اظهار اميدواري كردند كه در آينده رفتار مسئولان با اين فهم جديد تغيير كند.

 

– رهايي از اقتصاد تك محصولي: رهبر معظم در اين زمينه معتقدند كه تكيه بر اقتصاد نفتي، مسئولان را از اصلاحات اقتصادي غافل مي كند. اما چنانچه به علت تحريم، در آمد نفت كاهش يابد به دنبال راه حلي براي رهايي از وابستگي به اقتصاد تك محصولي خواهند بود.

 

ايشان افزودند؛ ايام دفاع مقدس نيز مشابه همين شرايط وجود داشت. شرق و غرب بهترين امكانات را در اختيار صدام قرار مي دادند و در عين حال از فروش جزئي ترين امكانات مانند سيم خاردار به ما دريغ مي ورزيدند و امروز به بركت همين تنگناها از نظر امكانات دفاعي در بهترين سطح در منطقه هستيم.

 

ايشان به ملت نويد داده اند كه مطالعات وسيعي در اين زمينه آغاز شده تا بتوانيم كشور را با درآمدهاي غير نفتي اداره كنيم.

 

 

۲٫ آفت ها

 

در هر مسير، موانع و آسيب هايي وجود دارد كه دستيابي به هدف را ناممكن مي سازد. در اينجا سخن از مشكلات و سختي هاي راه نيست كه سختي و دشواري از شرايط اهداف متعالي هستند. بلكه سخن از آفات است. آفات به سان موريانه هايي هستند كه آرمان ها را به مرور زمان از درون تهي مي كنند تا جايي كه چيزي از آن باقي نمي گذارند!

 

امام خامنه اي در سخنان خود به بخشي از آفات رونق توليد اشاره كرده اند:

 

 

– سال ۹۸ سال تهديدها است!

 

اين عبارت كم و بيش در فضاي ملتهب اقتصادي كشور طنين انداخته و موجبات نااميدي از آينده و بدبيني به نظام را در گروه هايي از مردم ايجاد كرده است. رهبر معظم در اين باره تصريح نمودند:«بنده اين را مطلقا قبول ندارم و معتقدم امسال سال فرصت ها، امكانات و گشايش است. افرادي كه اظهار نظر ديگري مي كنند و تهديد به رخ اين و آن مي كشند، تحت تاثير دشمنان ملت هستند.»

 

– اعتماد به اروپا : آيت الله خامنه اي در محور دوم سخنان خود مطالب دقيق و مستدلي در باره غرب و نوع مواجهه با آن بيان كردند. حضور ۶۰ هزار مستشار نظامي آمريكايي در رژيم طاغوت كه از بيت المال مي خوردند و براي خود كار مي كردند، تاريخ سه قرن پديده استعمار در كشورهاي ضعيف و عواقب ناگوار آن، تورق پرونده خباثت اروپا و خصوصا انگليس از اواسط سلسله قاجار تا كنون نسبت به ايران و موضعگيري آنان در برجام و اعمال تحريم هاي جديد و شوخي تلخ كانال مالي نشان مي دهد كه از اروپا و آمريكا انتظار توطئه و خيانت مي توان داشت اما اميد كمك… نه! نگاهي به سير حوادث گذشته تا كنون مشخص مي كند كه اروپا هيچگاه تغيير رويه نداده و همواره منتظر فرصتي براي خنجر از پشت زدن بوده است.

 

 

ايشان از غرب زدگان و بزك كنندگان غرب در رسانه ها و مطبوعات، تعبير به «تقي زاده هاي امروزي» نمودند كه با لبخند و ترفند غرب، فورا اعتماد كرده و دنباله رو غرب مي شوند.

 

 

رهبر معظم به نمونه هايي از بي توجهي مسئولان نيز اشاراتي داشتند از جمله: جمع كردن پول مردم و تشكيل شركت هاي صوري و پر كردن جيب خود در سايه توسعه غلط بانك ها، واردات بي رويه و قاچاق كالا، تعلل بخش هايي از دولت مانند لايحه اي كه بنا بود در اصلاح امور بانكي ظرف چند ماه تنظيم و روانه مجلس شود اما بعد از گذشت چهار سال هنوز مسكوت مانده است! و نيز گله از مجلس كه در برابر خباثت آمريكا و ۲۲۶ طرح و لايحه كنگره عليه جمهوري اسلامي(در مدت دو سال) چه اقدام متقابلي انجام داده است؟

 

 

حمايت نشدن از شعار سال، آفت ديگري بود كه معظم له در باره آن فرمودند:«گزارش ها نشان مي دهد كه در سال گذشته به طور كامل از شعار حمايت از كالاي ايراني پشتيباني نشده است.» همچنين گريزي به غفلت مسئولان و سوءاستفاده بعضي از آن، داشتند مانند عدم نظارت درخصوصي سازي به اين معنا كه برخي از كارخانه هاي خريداري شده نهايتا تعطيل و در مكان آنها برج ايجاد شده است!

 

 

۳٫ بصيرت ها

 

 

در مسير رونق توليد بايد آگاهي هايي از وضعيت كنوني خود داشته باشيم. آمارهاي نامعقولي كه بعضا شنيده مي شود با سرمايه گذاري دشمن و به نيت تخريب ذهنيت عمومي منتشر مي گردد. اشراف داشتن بر شرايط كشور و آگاهي از داشته ها و نداشته هاي خود، نوعي بصيرت است كه رهبر بزرگوار در اين خصوص مطالبي داشتند:

 

 

– محروميت و تلاش: «در زمان دفاع مقدس اگر شرق و غرب به ما سلاح مي فروختند به فكر نمي افتاديم توليد كنيم. و امروز وضع ما از نظر دفاعي از همه كشورهاي منطقه بهتر است.» شرايط مطلوب دفاعي كه امروز مشاهده مي شود، حاصل محروميت هايي است كه در دوران دفاع مقدس داشتيم بنابر اين تحريم ها دو وجه دارند يكي محروميت و ناكامي و ديگري تلاش، ابتكار و خودباوري.

 

 

– تقسيم تقصير! «مشكل عمده كشور ما، اقتصادي و معيشت قشرهاي ضعيف است. بخشي از اين مشكل مربوط به تحريم اروپا و آمريكا و برخي ديگر مربوط به ضعف هاي مديريتي ما است.»

 

 

– جنگ اقتصادي: «دشمن مشغول جنگ اقتصادي با ماست. اين را ما هميشه مي گفتيم و خيلي ها باور نمي كردند و امروز همه مسئولين قبول كرده اند.جنگ هميشه توپ و تفنگ نيست و ظهور اين جنگ در امر اقتصادي است.»

 

 

– اروپا و برجام: «اروپا عملا از برجام خارج شده است.» اين پاسخ قاطع رهبري به كساني است كه هنوز هم از پيكره بي جان برجام يا از اروپاي عهد شكن، اميد كرامتي دارند. برجام در همه اين سال ها وسيله اي بود براي اتلاف وقت و محملي براي رسيدن غرب به مطامع خود. رهبر انقلاب از ابتداي امر، پيوسته گوشزد مي كردند كه غرب قابل اعتماد نيست.

 

– افراط و تفريط در باره غرب: «در باره غرب دو گرايش متضاد وجود دارد كه هر دو غلط است يكي تحجر و تعصب كه مثبتات غرب را نبينيم و نقطه مقابل، غربزدگي است كه خطر بزرگي است.» رهبري در بيانات خود تاكيد مي كنند كه مخالف رابطه با غرب نيستم اما مطلقا نبايد به غرب اعتماد كرد. ايشان ريشه برخي از مشكلات را از اينجا مي دانند كه به غرب اعتماد كرديم.

 

 

– گام دوم و جوانان: «تجاوب جوانان به بيانيه گام دوم بجا و خرسند كننده بود.» مقام معظم رهبري نسبت به واكنش جوانان به بيانيه گام دوم اظهار رضايت كردند. شور و شعوري كه در قشر جوان از اين بيانيه ايجاد شد كشور را در حالتي از نشاط و اميد درآورد.

 

 

ايشان معتقدند كه در گام دوم انقلاب، بايد حركت كشور را بر دوش جوانان قرار دهيم. همچنين در اين گام، شناخت و جدي گرفتن داشته هاي خود، شناخت ظرفيت ها و مزيت هاي خود و كشور و استفاده از آن، بسيار اساسي و مهم است.

 

 

– اراده ملت ايران: «غرب و آمريكا به اين نتيجه رسيدند كه اگر ملت ايران چيزي را اراده كند حتما آن را به دست خواهد آورد.» اين عبارت عزتمندانه را شايد بتوان شاه بيت سخنان مقام معظم رهبري دانست. استيصال غرب در مقابل اراده ملت، حقيقتي است كه رهبري آن را بيان كردند و در كنار آن، چنين هشدار دادند: «امروز ميلياردها پول خرج مي شود در دنيا كه در اعتقادات سياسي و ديني جوانان رخنه كنند يا اراده ضعيف شود و شما نتوانيد تصميم بگيريد.»

 

 

– پيشرفت كشور به وسيله جوانان مومن: «امروز دشمنان، چشمهاي كورشان را باز كنند و ببينند بهترين صنايع و پيشرفته ترين صنايع – كه با كشورهاي درجه يك دنيا در صدر فهرست قرار داريم – به وسيله جوان هاي نماز شب خوان و دعاي كميل خوان وجوان هاي اهل اعتكاف صورت مي گيرد.»

 

 

۴٫ قله ها

 

 

مطالبات آيت الله خامنه اي و انتظاراتي كه از قشر جوان دارند، گاه از مرزهاي معمولي فراتر است.

 

 

– بازدارندگي: در جنگ اقتصادي تمام عياري كه بر ما تحميل شده، مقام معظم رهبري فقط شكست دشمن را در نظر ندارند بلكه خواستار گامي بلندتر هستند. ايشان معتقدند تا هنگامي كه به مرحله بازدارندگي نرسيم، دشمن پيوسته از اخلال و وارد ساختن ضربات اقتصادي كوتاه نخواهد آمد. معظم له در تبيين موضوع بازدارندگي اين گونه اظهار داشتند:«مطالبه من از مجموع فعالان گوناگون كشور چه مسئولين دولتي چه دانشگاهي و مردمي اين است كه علاوه بر شكست دشمن، بازدارندگي ايجاد كنيم؛ يعني بعد از شكست، دشمن منتظر مي ماند ضربه اي وارد كند اين فايده ندارد. بايد به نقطه اي برسيم كه بازدارنده دشمن باشد، يعني دشمن از معبر مسايل اقتصادي نتواند به كشور عزيز ما ضربه اي بزند. در مسايل نظامي وضعيت ما چنين است. روزي بود كه هواپيماي دشمن مي آمد شهرهاي ما را بمباران مي كرد و ما وسيله اي نداشتيم. يا موشك مي زد. اما امروز دشمنان ما در منطقه – حداقل – يا آنها كه در منطقه نيرو دارند، مي دانند كه با موشك هاي نقطه زن مي توانيم دشمن را بكوبيم. دشمن اين را فهميده. اين بازدارندگي است… بايددر مسايل اقتصادي به اينجا برسيم.»

 

مسير فرا روي ملت در سال ۹۸

 

رهبر معظم، امسال نيز نقشه راه را ارائه نمودند اما پرسش جدي اينجاست كه پيمودن اين مسير با كيست و مسئوليت مستقيم دغدغه هاي رهبري بر عهده چه كساني است؟ راستي! دستگاه ها در اين امر چه مسئوليتي دارند؟ بانك ها نقششان در رونق توليد چيست؟ و در هيئت دولت كدام وزارتخانه ها مسئوليت مستقيم و كدام يك جنبه پشتيباني دارند؟ نقش نهادهاي فرهنگي در اين موضوع چيست؟ و مجلس و ديگر دستگاه ها چه وظايفي را مي بايست برعهده بگيرند؟

 

اگر چه در ابتداي هر سال بسيار گفته و البته كمتر شنيده مي شود كه در پيگيري شعار هر سال چه وظايفي بر عهده قوا و نهادها است اما در هر صورت از تذكر دادن نوميد نيستيم و قرآن كريم تذكر مكرر را براي مومنين مفيد مي داند و بر آن تاكيد مي فرمايد. لذا خاضعانه اين چند پيشنهاد به همه مسئولان دلسوز جهت اجراي منويات مقام معظم رهبري ارائه مي شود:

 

۱٫ اعضايي مركب از نمايندگان قواي سه گانه تحت عنوان«ستاد عالي» در پيگيري شعار رهبري تشكيل گردد و چارچوب هاي عملياتي آن را مشخص كند.

 

۲٫ اين ستاد، دانشگاه هايي را كه ارتباط مستقيم با عنوان شعار سال جديد دارند، براي تحقيق علمي و پيشنهاد راهكارهاي عملي مشخص كرده و وظايفشان را به آنان گوشزد نمايد.

 

۳٫ در هر وزارتخانه خصوصا وزارتخانه هايي كه مسئوليتشان ارتباط مستقيم با شعار سال دارد، افرادي براي مشاوره به دستگاه و نيز ارائه گزارش عملكرد آن به ستاد عالي تعيين شوند.

 

۴٫ در مجلس كميسيوني به منظور پيگيري شعار رونق توليد تشكيل شود و جلسات مشتركي با كميسيون هاي مرتبط بگذارد و گزارش عملكرد خود را به ستاد عالي ارائه نمايد.

 

۵٫ رسانه ملي نيز با تشكيل شورايي ضمن ايجاد ارتباط با ستاد مذكور، گزارش عملكرد دستگاه ها را از طريق صدا و سيما به مردم برساند.

 

۶٫ قوه قضائيه ضمن تعريف ساز و كاري در بعد نظارت، سير پيشرفت دستگاه ها را پيگيري كند.

 

مسلما با طرح، تصويب، اجرا و نظارت، هر آرماني به مقصد مي رسد. سرمايه اين مسير، سوز درون و جديت در مطالبات است وگرنه آنان كه في المثل بر انبوه مصالح ساختماني نشستند و پيوسته براي يكديگر از بناهاي باشكوهي كه در آينده خواهند ساخت سخن گفتند، جز عباراتي زيبا و بي خاصيت چيزي به دست نخواهند آورد. ايام زود گذر است فرصت كوتاه را دريابيم.

 

 

نويسنده: سيدابوالحسن موسوي طباطبايي

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد