در کنار تمام بررسی های امنیتی و قضایی اتفاقات آبان ماه، باید از منظر اجتماعی نیز این اتفاقات مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی و پایگاه خبری و اطلاع رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس، مدیر کل ورزش و جوانان فارس که در مراسم افتتاحیه زمین چمن مینی فوتبال شهرک سعدی سخن می گفت با یاد کردن از مرحوم عزت ا… فهندژ سعدی و همه کسانی که در این محله شیراز در راستای خدمت رسانی به جوانان گام برمی دارند، گفت: در کنار تمام بررسی های امنیتی و قضایی اتفاقات آبان ماه، باید از منظر اجتماعی نیز این اتفاقات مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه حساب مردم با آن عده از افرادی که درآن یکی دو روز خاص اقدام به تخریب اموال عمومی کردند جداست، افزود: اینکه بین مردم، بعضاً نوجوانان و جوانان نیز حضور داشتند جای تحلیل و بررسی دارد.

دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان شیوع افسردگی بین نسل جوان را یک هشدار جدی دانست و با بی ارتباط ندانستن شیوع این پدیده با حضور برخی نوجوانان و جوانان در بین معترضین تجمعات آبان ماه گفت: چگونه توقع داریم در محلاتی که حتی یک سانتی متر سرانه ورزشی نداریم و نتوانسته ایم مبلمان شهری را بر اساس خواست و نیاز مردم طراحی و اجرا کنیم، جوانانمان به دنبال تخلیه انرژی خود در کوچه و خیابان نباشند؟

کامیاب افزود: با رشد شتابان ماشینی شدن زندگی ها و هوشمند شدن شهر، توجه به انسان که صاحب و مالک فضاهای شهری است کم رنگ شده است و متأسفانه آن چنان که ضرورت دارد به مهم ترین نیاز شهروندان یعنی نشاط و سرزندگی در فضای شهری توجهی نشده است.

وی با طرح این سؤال که در محلاتی نظیرمنطقه مهدی آباد، شاپور جان، کرونی و. .. که هم در بخش مرکزی شهر شیراز قرار دارند و هم در حاشیه کمربندی این شهر هستند چه الگویی برای ایجاد شادی و نشاط جوانان و شهروندان و تخیله انرژی آنها ارائه و اجرا شده است، افزود: متأسفانه آنچه در دو دهه اخیر در شهر شیراز اتفاق افتاده توسعه شتاب دارانبوه سازی در نقاط مختلف شهر، بدون توجه به مولفه اصلی شهر یعنی نیازهای شهروندان است.

کامیاب نبود زیرساخت های ایجاد شادی و نشاط و ورزش کردن که به اعتقاد او یکی از راه های ایجاد نشاط در جامعه به حساب می آید را منحصر به محلات جنوب و شرق شیراز ندانست و افزود: سؤال من این است که در اماکنی از شهر که از گذشته تا کنون تراکم فروشی شده تا شهر اداره شود، مردم برای ورزش و فعالیت بدنی باید به کجا مراجعه کنند؟

وی تصمیم گیری برای شهر بدون در نظر گرفتن نیازهایی نظیر تأمین زیرساخت های ورزشی را منتج به ایجاد فضا و شرایط برای آسیب پذیر شدن نسل و جوان و محلات دانست و گفت: طی ۵ سال گذشته بیش از ۳۰۰ زمین چمن فوتبال در نقاط مختلف استان ساخته شده است، اما متأسفانه سهم شهرستان شیراز از این تعداد تنها حدود ۱۰ زمین بوده است.

مدیر کل ورزش جوانان فارس با بیان اینکه از اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی ورزش استان در طول یک سال کمترین سهم به شیراز تعلق می گیرد، افزود: در حالی که سرانه ورزشی برخی شهرستان ها در طول ۵ سال گذشته به بیش از یک متر رسیده است اما متأسفانه سرانه ورزش در شهر شیراز هنوز هم زیر ۵۰سانتی متر است.
کامیاب با بیان اینکه عاجزانه از شورای اسلامی شهر و سازمان هایی که به هر نحو صاحب زمین محسوب می شوند می خواهد تا در خصوص اختصاص زمین جهت ساخت اماکن ورزشی در کلانشهر شیراز با اداره کل ورزش و جوانان همکاری کنند، افزود: واقعیت این است که در شرایطی قرار گرفته ایم که ما پول داریم و زمین نداریم و برخی از دستگاه ها زمین دارند و اعتبار ندارند!

 

*ریشه‌های اجتماعی اتفاقات آبان ماه باید مورد بررسی قرار گیرد.

*در اماکنی از شهر که از گذشته تا کنون تراکم فروشی شده تا شهر اداره شود، مردم برای ورزش و فعالیت بدنی باید به کجا مراجعه کنند؟

 

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد