دادستانی کل سعودی اعلام کرده که هر روحانی و فعال شیعه که نسبت به سیاست‌های سرکوبگرانه آل‌سعود اعتراض کند با حکم اعدام رو به رو می‌شود؛ مقامات سعودی تاکنون و به بهانه مبارزه با تروریسم بسیاری از فعالان شیعه را دستگیر کرده

صفحه شهرستان: سازمان عفو بین الملل با بررسی وضعیت حقوقی کارگران خارجی، اقلیت شیعه در شرق عربستان، شکنجه زندانیان، مجازات غیرقانونی اعدام و ممنوعیت فعالیت‌های مدنی و حقوقی گزارش سالانه خود از وضعیت بحرانی حقوق بشر در سعودی را منتشر کرده است.

 

به گزارش ایرنا، در این گزارش که به دو زبان عربی و انگلیسی در تارنمای متعلق به این سازمان منتشر شده، ابتدا مقدمه‌ای از وضعیت حقوق بشر در عربستان طرح و سپس به تفصیل در هر یک از موارد یاد شده توضیحات ارائه شده است.

 

در مقدمه این گزارش آمده است:
مقامات سعودی حق آزادی بیان، تشکیل تجمعات مدنی و حزبی را از مردم خود سلب کرده‌اند و هر معترضی به این مساله را به سرعت بازداشت می‌کنند؛ در میان بازداشتی‌ها آمار دستگیری فعالان مدافع حقوق مدنی رو به افزایش است که مجامع بین‌المللی را نگران کرده است.

 

دادستانی کل سعودی اعلام کرده که هر روحانی و فعال شیعه که نسبت به سیاست‌های سرکوبگرانه آل‌سعود اعتراض کند با حکم اعدام رو به رو می‌شود؛ مقامات سعودی تاکنون و به بهانه مبارزه با تروریسم بسیاری از فعالان شیعه را دستگیر کرده و آنان را به حبس‌های طولانی مدت محکوم کرده اند؛ این فعالان در دوران حبس نیز با شکنجه‌های وحشتناک رو به رو می‌شوند.»

 

محدودیت‌های شیعیان عربستان

 

شیعیان عربستان تنها به خاطر اعتقاد مذهبی خود در این کشور در مضیقه و فشار هستند و اجازه ندارند اعتقادات دینی خود را آزادانه بیان و یا این که در برخی ادارات دولتی مشغول کار شوند.شیعیان عربستان در صورت انتقاد از نهادهای دولتی یا اعتراض به وضعیت نامطلوب شرایط حقوقی و مدنی خود دستگیر می‌شوند که در بسیاری از موارد به حبس‌های بلند مدت یا مجازات اعدام محکوم شده‌اند.

 

حقوق زنان

 

مساله زن ستیزی در عربستان با اصلاحات ظاهری که بن سلمان در جامعه اعمال کرده از بین نرفته و آنان همچنان در موارد حقوقی و قانونی با تبعیض‌های گسترده‌ای مواجه هستند؛ از جمله آن می‌توان اشاره کرد که بسیاری از دختران ساکن در مناطق فقیر نشین همچنان از تحصیل محروم هستند.

 

دخترانی که با مردان غیرعربستانی ازدواج می‌کنند در صورتی که صاحب فرزند شوند نمی‌توانند برای فرزندان خود تابعیت و شناسنامه عربستانی بگیرند.همچنان زنان سعودی حق ندارند در بسیاری از مشاغل مورد علاقه خود کار کنند و تبعیض در این زمینه‌ها هنوز هم پابرجاست.

 

حقوق مهاجران

 

سالانه بسیاری از کارگران خارجی به امید کسب درآمد راهی عربستان می‌شوند، اما به محض ورود در می‌یابند که عربستان آن کشور مناسب برای کار و کسب درآمد نیست. طبق اعلام وزارت داخلی سعودی در سال گذشته، بیش از ۲ میلیون کارگر خارجی از نوامبر ۲۰۱۷ در عربستان دستگیر شده‌اند و ۵۰۰ هزار نفر از آنان از این کشور اخراج شده‌اند.

 

ازسوی دیگر، خدمتکاران زن خارجی نیز وضعیت بهتری نسبت به کارگران مرد ندارند؛ آنان در قبال دریافت حقوقی ناچیز، ساعاتی طولانی را طاقت فرسا کار می‌کنند و کرامت زنانه آنان نیز مورد تعدی و تجاوز قرار می‌گیرد.

 

مجازات اعدام و شکنجه‌های وحشتناک در عربستان

 

دادستانی عربستان برای بسیاری از جرایم مجازات اعدام در نظر گرفته است درحالی که مجازات این جرایم در مجامع حقوقی بین‌المللی صدور حکم اعدام نیست؛ جادوگری، سحر، جرایم مرتبط با خرید و فروش مواد مخدر از جرایمی هستند که حکم آن‌ها اعدام است.معمولا برای صدور مجازات اعدام این مجرمین، دادگاه برگزار نمی‌شود و متهمین اجازه ندارند در دادگاه از خود دفاع کنند.در ضمن اعترافاتی که از این متهمین گرفته می‌شود معمولا زیر شکنجه‌های وحشتناک انجام می‌شود که متهم درحالت عقلی و روحی سالمی به سر نمی‌برد.
همچنان بسیاری از زندانیان در زندان‌های عربستان زیر شکنجه به سر می‌برند و زنان نیز با شکنجه‌های جنسی و جسمی مواجه هستند.

 

دستگیری فعالان حقوق بشری

 

موج بازداشت فعالان زن در عربستان نیز چندی است تشدید شده و بسیاری از نهادهای حقوقی اروپایی خواستار آزادی آنان شده‌اند.اغلب این زنان از طبقه فرهیخته جامعه عربستان به شمار می‌روند و تنها دلیل بازداشت آنان، مطالبه حقوق مدنی زنان عربستانی بوده است.

 

اکنون هشت فعال زن از جمله «لجین الهذلول، ایمان النفجان و عزیزه الیوسف» از فعالان سرشناس عربستان، در زندان به سر می‌برند و به شیوه‌های بسیار بی‌رحمانه‌ای مانند کتک خوردن، شوک الکتریکی و هتک حرمت شکنجه می‌شوند.

 

همچنین «ابراهیم المدیمغ» وکیل قضایی و «محمد الربیع» مدافع حقوق زنان که از حقوق مدنی در جامعه عربستان دفاع می‌کردند به اتهام خیانت و مزدوری برای سفارت‌های خارجی بازداشت شدند و در زندان به سر می‌برند.

 

*دادستانی کل سعودی اعلام کرده که هر روحانی و فعال شیعه که نسبت به سیاست‌های سرکوبگرانه آل‌سعود اعتراض کند با حکم اعدام رو به رو می‌شود؛ مقامات سعودی تاکنون و به بهانه مبارزه با تروریسم بسیاری از فعالان شیعه را دستگیر کرده و آنان را به حبس‌های طولانی مدت محکوم کرده اند؛ این فعالان در دوران حبس نیز با شکنجه‌های وحشتناک رو به رو می‌شوند.»

 

* شیعیان عربستان تنها به خاطر اعتقاد مذهبی خود در این کشور در مضیقه و فشار هستند و اجازه ندارند اعتقادات دینی خود را آزادانه بیان و یا این که در برخی ادارات دولتی مشغول کار شوند.شیعیان عربستان در صورت انتقاد از نهادهای دولتی یا اعتراض به وضعیت نامطلوب شرایط حقوقی و مدنی خود دستگیر می‌شوند که در بسیاری از موارد به حبس‌های بلند مدت یا مجازات اعدام محکوم شده‌اند

 

* طبق اعلام وزارت داخلی سعودی در سال گذشته، بیش از ۲ میلیون کارگر خارجی از نوامبر ۲۰۱۷ در عربستان دستگیر شده‌اند و ۵۰۰ هزار نفر از آنان از این کشور اخراج شده‌اند

 

* دادستانی عربستان برای بسیاری از جرایم مجازات اعدام در نظر گرفته است درحالی که مجازات این جرایم در مجامع حقوقی بین‌المللی صدور حکم اعدام نیست؛ جادوگری، سحر، جرایم مرتبط با خرید و فروش مواد مخدر از جرایمی هستند که حکم آن‌ها اعدام است.معمولا برای صدور مجازات اعدام این مجرمین، دادگاه برگزار نمی‌شود و متهمین اجازه ندارند در دادگاه از خود دفاع کنند.در ضمن اعترافاتی که از این متهمین گرفته می‌شود معمولا زیر شکنجه‌های وحشتناک انجام می‌شود که متهم درحالت عقلی و روحی سالمی به سر نمی‌برد

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد