روز گذشته 115 شهيد تازه تفحص شده وارد كشور شدند ولي همچنان پيكر بيش از پنج هزار شهيد مفقودالاثر در مناطق جنگي باقي مانده است

 

روز گذشته ۱۱۵ شهيد تازه تفحص شده وارد كشور شدند ولي همچنان پيكر بيش از پنج هزار شهيد مفقودالاثر در مناطق جنگي باقي مانده است.

 

روز گذشته صد و پانزده شهيد تازه تفحص شده از طريق آبراه اروند وارد كشور شدند. پيكر اين شهدا از مناطق عملياتي كربلاي پنج، كربلاي هشت، عمليات رمضان، عمليات والفجر يك، عمليات محرم و تك دشمن در منطقه شلمچه و زبيدات كشف شده است.

 

پس از مراسم استقبال، پيكر اين شهدا به معراج شهداي اهواز انتقال يافت تا پايان تعطيلات ميزبان كاروان هاي راهيان نور در معراج شهداي اهواز باشند. بي ترديد تا مدتها مرزهاي جنوب و غرب كشور به قربانگاه پاك ترين فرزندان اين ديار بدل گشته بود، ولي ايمان و قدرت روح والاي آنان، اين خاك را به مكاني مقدس تبديل كرد كه تا امروز سايه حضورشان در آنجا موج مي زند و خاك، عطر خود را از وجود آنان وام دارد. اگرچه قريب ۳۰ سال از جنگ مي گذرد اما هنوز مادران، همسران و فرزنداني هستند كه چشم به راه هستند تا شايد از عزيزانشان خبري شود و به همين خاطر مقام معظم رهبري در اسفندماه جاري در ديدار با اعضاي گروه تفحص شهدا به آنان تاكيد كردند:« ان شاءالله خداي متعال به همه شما اجر دهد و اجر خواهد داد. اين كار را ادامه دهيد تا به پايان برسد. اجر شما پيش خداست.

 

البته تشكر زباني ما از شما فقط به معناي اظهار اخلاص خود ماست؛ والا پاداش زحمات شما پيش خداست. ان شاءالله خداي متعال به شما اجر دهد. ما سفارش مي كنيم كه مسئولان، كمك هاي خود را ادامه دهند و تلاش كنند كه اين كار به بهترين وجهه انجام گيرد.»تاريخچه فعاليت تفحص پيكر مطهر شهداي ۸ سال دفاع مقدس به همان روزهاي ابتداي جنگ بازمي گردد كه در قالب «واحد رفاه» و يا «تعاون» فعال شد. نخستين گروه تفحص شهدا در اواخر سال ۱۳۶۰ به هويزه رفتند و موفق به يافتن تعدادي از پيكرهاي شهداي حماسه هويزه شدند كه ضمن پايان بخشيدن به چشم انتظاري خانواده هايشان نام و يادشان را به صورت مزار متجلي ساختند.

 

 

از آن زمان تفحص پيكر شهدا هنگام عمليات و در همان بحبوحه جنگ و درگيري صورت مي گرفت و شهداي باقي مانده در مناطقي كه زير آتش شديد دشمن قرار داشتند يا هنوز در اشغال بودند به بعد از آزادسازي آن منطقه موكول مي شد.

 

به روايت آمارها در پايان جنگ تحميلي پيكر حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ شهيد مفقودالاثر در مناطق جنگي مانده بود كه از اين تعداد تاكنون پيكر بيش از ۶ هزار نفر به كشور بازگردانده و تعيين تكليف شده است. در همين خصوص سردار سيد محمد باقرزاده، مسئول كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح با تاكيد براينكه دست اندركاران در عرصه فعاليت تفحص شهدا تا پيدا شدن پيكر يا نشاني از آخرين شهيد دست از مسئوليتي كه بر دوش دارند بر نخواهند داشت، به روزنامه رسالت مي گويد: گروه هاي تفحص با هماهنگي صليب سرخ و دولت عراق در مناطق مختلف كار تفحص پيكر شهدا را تا پيدا شدن آخرين پيكر ادامه خواهند داد. وي در ادامه گفت: روز گذشته نيز ۱۱۵ پيكر شهيد تازه تفحص شده به كشور وارد شد كه با ۹۸ درصد از اين تفحص در داخل كشور به پايان رسيده است.

 

 

او با اعلام اينكه روز گذشته نيز ۱۱۵ پيكر شهيد تازه تفحص شده به كشور وارد شد،گفت: از بين۹ جزيره داخل خاك عراق كار جزيره فاو پايان يافته اما بازبيني ها و كاوش هايي همچنان بايد صورت بگيرد. كما اينكه بسياري از مناطق را چهار يا پنج بار مجددا كاوش كرده ايم. در جزيره مجنون هنوز كار زيادي داريم و در مناطق عملياتي والفجر مقدماتي و والفجر۱ نيز كارهايي مانده است. مسئول كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح درباره اين شائبه كه برخي به غلط مطرح مي كنند، پيكر اين شهدا براي اغراض سياسي و انحراف ذهن مردم در برخي مقاطع به كشور آورده مي شود، گفت: اين تصور غلط از ناحيه دشمن است، چرا كه آنها به خوبي مي دانند خون شهدا نظام اسلامي را از توطئه هاي آنان بيمه كرده است.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد